Dün (28.04.2022) Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bir araya gelerek görüşme gerçekleştiren Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Zelenski’nin, Petkov’dan Ukrayna’ya ait askeri ekipmanların Bulgar fabrikalarında onarılmasına yönelik bir askeri teknik yardım talebinde bulunduğu açıklandı. Başbakan, konuyla ilgili kararın önümüzdeki hafta verileceğine dikkat çekerek, Bulgaristan’ın savaşta kesinlikle Ukrayna halkına tam desteğini dile getirdi. Petkov, “Ukrayna kazanacak” dedi ve demokratik dünyanın Kiev’i desteklediğini de sözlerine ekledi.

İki liderin görüşmesinde Ukrayna tarafından Bulgar gemisi Rojen’in mürettebatıyla birlikte yurda dönmesi için tam iş birliği sağlanması taahhüt edildi. Varna’nın Ukrayna limanlarından ihraç edilemeyen tahıl için lojistik bir üs olmaya hazır olup olmadığı da tartışıldı.

İkili, enerji alanında ikili iş birliği fırsatlarını da ele aldı. Ukrayna’nın Bulgaristan ve Balkanlara ucuz elektrik ihracat potansiyeli vurgulandı. Aynı zamanda Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye’den sıvılaştırılmış gaz terminallerinden gaz tedarik ederek Trans-Balkan gaz boru hattı aracılığıyla Ukrayna’yı destekleyebilir. Petkov, önemli ölçüde daha büyük miktarlarda doğal gazın daha iyi fiyatlara alınabileceğine ve bunun her iki ülkenin de çıkarına olduğuna dikkat çekti.

Başbakan, Bulgaristan’ın Ukrayna’nın savaş sonrası büyük ölçekli yeniden yapılandırılması programına katılması için bizzat Cumhurbaşkanı Zelenski’den davet aldı. Bu, Bulgaristan merkezli inşaat şirketlerinin Ukrayna şehirlerinin yeniden inşasının parçası olması da dahil olmak üzere ekonomik iş birliği için bir dizi fırsat sağlayacak. Bulgaristan’ın Ukrayna’nın AB’ye entegrasyonuna verdiği desteği yeniden teyit eden Petkov, “Ukrayna’nın ait olduğu yer burasıdır” dedi.

“Bugün tüm uygar dünya, Bulgaristan da dahil olmak üzere Ukrayna ile dayanışma içindedir” diyen Zelenski, Başbakan Kiril Petkov’a ve Bulgaristan devletine teşekkür etti. Zelenski, Ukrayna’nın halkının, ülkesinin ve AB’deki geleceğini korumak için güvenilir dostlarının desteğine daha önce hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyduğu konusunda kararlıydı. Ukrayna Devlet Başkanı, “Bu mücadele sadece Ukrayna için bir mücadele değildir. Biz Ukrayna’da şimdi tüm Avrupa’nın, tüm dünyanın değerlerini ve her Avrupa ulusunun özgürlüğünü savunuyoruz” dedi. Zelenski’nin ifadesine göre, diğer Avrupa uluslarının özgürce ve demokratik bir şekilde yaşayıp yaşamayacaklarına bu savaşta karar verilir.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Yunanistan’ın provokasyonuna Türk jetleri müdahale etti

Sonraki Haber

Karadağ’dan sonra Sırbistan’da çok sayıda okula bomba ihbarı