Bulgaristan Başbakanı Petkov, kabineyi desteklemek için düzenlenen gösterilere katıldı

Bulgaristan’ın başkenti Sofya ve ülkenin başka şehirlerinde hükümete destek protestoları devam ediyor.

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, dün akşam (20.06.2022) Meclis binası önündeki meydana çıkarak kabineyi desteklemek için yapılan bir protesto gösterisine katıldı. Değişmeye Devam (PP) partisinden tüm bakanlar ve ayrıca Başbakanın eşi ve babası da gösteriye katılarak ona destek verdiler.

Petkov, başkanlığını yaptığı hükümete karşı gensoru oylamasından bir gün önce meydanda toplanan halka şöyle seslendi: “Verdiği söze sadık kalmayan birine sadık olmak zorunda değilsiniz”.

Başbakan ve PP Eş Başkanı, milletvekilleriyle görüşmelerin her gün Bulgaristan’ın nereye gitmesi gerektiğini merak eden insanlarla devam ettiğini söyledi. Petkov, “Önceliklerin neler olduğunu, hangi adımların atılacağını sormak isteyen her milletvekiliyle konuşabileceğimiz koca bir haftamız, hatta 10 günümüz var. Bu işin perde arkasında hiçbir şey yok. Başından beri bu görüşmelerin başlayacağını belirttim” dedi.

Başbakan, “Siyasetin perde arkasının olmadığı bir Bulgaristan’a sahip olmak isteyen çok insan var. Yarınki protesto eyleminde yeterli sayıda polis olacak. Sayın Raşkov bunu garanti ediyor. Değişim hepimize bağlı bir şeydir. Sürekli farklı milletvekilleriyle konuşuyoruz. Burada korku ve sorumluluk meselesi söz konusudur. Umarım birçok insan korkutucu görünen, ama sorumlu olan bu adımı atar” diye ekledi.

Yerine başka bir Başbakanın istenip istenmediği sorulduğunda Petkov, “PP partisi olarak bakanlarımızı ve aldığımız pozisyonları beğeniyoruz. En önemlisi Bulgaristan’ın bağımsız, gizli siyasi anlaşmalar yapmayan 121 milletvekiline sahip olmasıdır” dedi. 

Başbakan, Kurtarıcı Çar Anıtı önünde elinde bulunan bir megafonla halka şu sözlerle seslendi: “Güvensizlik oylamasının sonucu ne olursa olsun, ilk dönemimizi geçirdiğimiz haftada ne olursa olsun – gerçek şu ki, aziz vatanımızın belirsizliğe girmeyeceğinin garantörü sizsiniz. Hepimiz Bulgaristan’ı bu durumdan çıkarabileceğimizin garantörüyüz”.

Petkov, sözlerine şöyle devam etti: “Bize karşı bu kadar iyi koordine olan insanlar, bizimle pazarlık yapılamayacağından, anlaşma teklif edilemeyeceğinden, size yalan söylememiz için rüşvet teklif edilemeyeceğinden korktular. Aylarca farklı yöntemlerle, farklı kanallardan denediler ama anladıkları tek şey ilkelerimizden sapmayacağımız oldu. Bu onları çıldırtan ilk nedendi, Bulgaristan’da ilk kez kendi ilkelerini müzakere etmeye hazır olmayan insanlarımız var”.

Petkov, “Boyko Raşkov’un Yolsuzlukla Mücadele ve Yasadışı Yollardan Edinilen Varlıkların Müsadere Edilmesi Komisyonu Başkanlığına getirilmesi fikri onları çıldırtıyor” dedi.

Başbakan, “Mafya dışarı’” sloganı attı, ardından Sofya merkezine toplanan kalabalık da aynı sloganı atmaya başladı.

Petkov, “İlk adım ülkeyi mafyadan temizlemek, ikincisi ise Başbakanın bir grup insana değil, yasalara itaat edilen kurumsal bir istikrara bağlı olması için gerçek kurumlar inşa etmektir. Bu uzun bir süreç ve bunu ancak birlikte başarabiliriz” diye kaydetti.

Kırcaalihaber

Read Previous

Rus gazeteci Muratov, Nobel ödülünü Ukraynalı çocuklar için 103,5 milyon dolara sattı

Read Next

Yunanistan’da çarpıcı Türkiye anketi