Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, ABD’ye yaptığı çalışma ziyareti dönüşünden sonra basına yaptığı açıklamada, “Bulgaristan vatandaşlarının kendilerini güvende, rahat hissetmeleri ve hükümetin onlar için çalıştığını bilmeleri gerekir. ABD’de haziran ayı için ülkemize özel olarak belirli miktarda sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tedarik edilmesi konusunda anlaştık” dedi.

Başbakan, Bulgaristan’ın halihazırda Gazprom’un mevcut fiyatının altında olan fiyata iki gemi ile gaz sevkiyatını sağladığını vurguladı. Fiyatların iki gemi ile getirilecek gaz miktarından bile daha düşük olacağı uzun vadeli bir sözleşme için müzakerelerin de başlatıldığı anlaşıldı.

Petkov, “Sıvılaştırılmış doğal gaz tedarik sözleşmesi doğrudan Amerikan şirketi ile Bulgargaz Şirketi arasında olacak, aracı olmayacak. Amacımız en düşük fiyatlara sahip olmamız, Bulgaristan’da işletmelerin pazarda rekabet edebilir seviyede olması, kaynak ve güzergah çeşitlendirilmesi ve arzın tek taraflı olarak kesilmeyeceğinden emin olmamızdır” dedi. Başbakan, ABD’nin bize gemiler aracılığıyla sıvılaştırılmış gaz sağlayacağını, ancak Azerbaycan’dan sevkiyat beklemeye devam ettiğimizi, diğer ülkelerden de gaz tedarik edilmesinin tartışıldığını belirtti. Başbakan, “Kimse bununla sadece bir tedarikçiyi bir diğeriyle değiştirdiğimizi düşünmesin. Tüm kaynaklar arasından en ucuz fiyatlara gaz sevkiyatı yapanı seçiyoruz” diye ifade etti.

Kaynak: Kırcaalihaber

Önceki Haber

Avrupa’da doğal gaz fiyatları yüzde 13,5 yükseldi

Sonraki Haber

BM Güvenlik Konseyinde Bosna Hersek’e ilişkin güç mücadelesi