Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, özgür ve demokratik Avrupa’nın birliğini göstererek yanıt vermesinin ardından Kremlin’in ekonomik şantajının başarısız olmasını bekliyor.

Petkov, “Yalnızca birlikte Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline ve  gaz arzını keserek bize uyguladığı eşi görülmemiş baskıya karşı çıkabiliriz” diye konuştu.

Bugün Dedeağaç’ta Kiril Petkov, Yunanistan ve Kuzey Makedonya Başbakanları – Kyriakos Mitsotakis ve Dimitır Kovaçevski, Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexander Vuçiç ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile birlikte sıvılaştırılmış doğalgaz terminali inşaatına resmi bir törenle start verdiler.

Başbakan Kiril Petkov, bunun tüm bölgenin enerji haritasını değiştirecek bir jeopolitik proje olduğunu söyledi.

Başbakan Petkov, bugünün Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin siyasi tarihinde yer alacağına inanıyor. Başbakan, Revitusa’daki mevcut terminalin kapasitesini kullanarak bu kritik dönemde bize verdiği destek için Yunan mevkidaşına özellikle teşekkür etti. Bulgaristan Başbakanı, bu yılın ortasında hazır olacak olan Yunanistan-Bulgaristan doğalgaz boru hattında hızlandırılmış çalışmalarına da dikkat çekti. Petkov, Balkanlar’da daha fazla bağlantının tüm Avrupa’nın ekonomik kalkınmasının çıkarına olacağına olan inancını dile getirdi.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Rusya’nın yarattığı zorlukları birlikte aşabiliriz dedi. Ona göre bu yönde atılan ilk adım, Dedeağaç’taki bağımsız gaz sistemidir. Yunanistan başbakanı, Avrupa’daki Rus gazının yakında başka kaynaklardan sağlanan gazlarla değiştirileceği konusunda kararlıydı. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandır Vuçiç ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Dimitır Kovaçevski de bölge ve Avrupa için önemli bir projenin başlatılmasını memnuniyetle karşıladılar. Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Dedeağaç terminalinin jeopolitik önemini bir kez daha teyit etti ve bir Avrupa enerji platformuna sahip olmasının önemini vurguladı.

Kaynak: Kırcaalihaber

Önceki Haber

Bosna Hersek’te genel seçim tarihi belli oldu

Sonraki Haber

Kosova Başbakanı Kurti, Almanya Başbakanı Scholtz ile görüşecek