Bulgaristan Başbakanı Donev, NATO müttefikleriyle istişarelerden sonra Milli Güvenlik Konseyi’ni toplayacak

Bulgaristan Başbakanı Gılıb Donev, olağan kabine toplantısının başında yaptığı konuşmada, “Sivil vatandaşların hayatını kaybettiği Polonya’nın Ukrayna sınırı yakınlarına iki roket saldırısı, barışı korumak için sonraki adımlarımızı acilen yeniden düşünmemizi gerektiriyor. NATO müttefiklerimizle yaptığımız istişarelerin sonucu belli olur olmaz Başbakanlık Milli Güvenlik Konseyi’ni toplayacağız” dedi.

Başbakan, şu anda NATO müttefikleri ile AB ortaklarının birliğinin kilit öneme sahip olduğu konusunda kesin konuştu.

Donev, Bulgaristan’ın NATO müttefikleri ve AB ortaklarıyla sürekli temas halinde olduğunu ve soruşturmanın ilerleyişinin dikkatle takip edildiğini kaydetti. Başbakan, “Ölçülü bir üslup kullanmak ve gerçeklere dayalı açıklamalarda bulunmak lazım gelir, çünkü bu bir savaştır. Saçma sapan sözler gereksizdir” dedi. Donev, Polonya topraklarında yaşanan olayı çevreleyen gerçekler ve koşullar açıklığa kavuşturulmadan önceki tüm varsayımların, çatışmanın tırmanması ve olası genişlemesi riskini taşıyan spekülasyon olacağını vurguladı. Başbakan, “Savaş hakkında bir video oyunuymuş gibi konuşmak tehlikeli bir hobidir. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı askeri bir durumun simülasyonu değil, bu askeri çatışma masum insanları öldürüyor ve Avrupa’nın ve dünyanın geleceğini mahvediyor” dedi.

Donev’in ifadesine göre içinde bulunduğumuz durum sadece NATO Antlaşması’nın hangi maddesinin devreye gireceği sorusuna verilecek yanıtla bitmiyor. Başbakan, “Barışın korunması ciddi bir zorluk teşkil etmektedir. Barışı ve NATO müttefikleri ile AB ortaklarının birliğini yeniden tesis etmek için çaba sarf etmek kilit önemdedir” diye ekledi. Donev, bölgede barış ve güvenliğin sağlanmasına yönelik çabaların diplomasi yoluyla sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

AB, Polonya’ya füze düşmesi olayından Rusya’nın saldırılarını sorumlu tuttu

Read Next

Belgrad hava kirliliğinde zirveye yerleşti