Bulgaristan Başbakanı Donev: Hükümet, yetkileri dahilinde seçim hazırlıklarını yürütüyor

Bulgaristan Başbakanı Gılıb Donev, dünkü (22 Şubat) hükümet toplantısının başında, “Bir sonraki erken milletvekili seçimlerinin yapılacağı 2 Nisan’a 40 günden az bir süre kaldı. Biz üzerimize düşeni yapacağız, ama seçmen katılımının ne oranda olacağı, vatandaşların ayrı ayrı katılımcılara ne kadar güven duyacağı ve 49. Dönem Halk Meclisi’nde nasıl bir konfigürasyon elde edileceği tamamen partilere ve ittifaklara bağlı bir şeydir” dedi.

Başbakan, seçimlere sayılı günler kala geçici kabinenin kendi yetkileri dahilinde yerine getirmesi gereken görevlerin hızının ve karmaşıklığının arttığını vurguladı. Donev, “Seçimlere yeterli şekilde hazırlıklar yapılması ve yürütülmesinden sorumlu olan ana yetkili organ olan Merkez Seçim Komisyonu’nu (MSK) desteklemek için gerekli olanı bu çerçeveler içinde yapıyoruz. Seçim Yasası’nda yapılan son değişiklikler açıkça belirsizlikler ve pratik zorluklar yaratsa da, yasalara uygun hareket ediyoruz” diye belirtti. Başbakan, geçici hükümetin seçim kampanyasına müdahale etmediğini bir kez daha hatırlattı.

Donev, “49. Dönem Halk Meclis’in tematik koalisyonlar değil, istikrarlı bir parlamento çoğunluğu oluşturmasını ve işleyen bir düzenli hükümet çıkarmasını bekliyoruz” diye vurguladı. Bu bağlamda Başbakan, Bulgaristan vatandaşlarının büyük çoğunluğunun, halkın gelecekteki Mecliste yer alacak temsilcilerinin, Schengen Bölgesi’ne katılımımız, Avro Bölgesi’ne kabulümüz ve Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı’nın uygulanması ile ilgili acil yasaları derhal gözden geçirip kabul etmelerini beklediğini kaydetti.

Donev, “Kalan 40 gün içinde partiler ve milletvekili adayları, açık siyasi mesajlarla seçmenlerin güvenini kazanmak için zaman ve fırsata sahip olacaklar. Biz de kendi payımıza düşen -insanların gerçek sorunlarını çözmek için çalışmaya devam ediyoruz” diye vurguladı. Bu bağlamda, hükümet, Devlet Hava Ulaştırma İşletmecisinin (DAO) hava yoluyla acil tıbbi yardım sağlamak için uçuşları yürütmekle görevlendirildiği DAO’nun çalışma kurallarını değiştiren ve tamamlayan bir kararnameyi görüşecek” dedi. Başbakan, “Bunun Bulgaristan vatandaşlarının yararına çalışan bir çözüm olduğundan şüphemiz yoktur” diye konuştu.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

AB ülkeleri bir yıldır Ukrayna’ya birçok silah ve mühimmat sevk etti

Read Next

Ferizovik-Ştime yolunda kaza: 4 ölü