Bulgaristan Başbakanı Denkov: Yetenekleri çekmek, ortaklıklar ve deneyler Avrupa’nın inovasyonda atılım yapmasını sağlayacak

Bulgaristan Başbakanı Nikolay Denkov, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda “Avrupa’nın İnovasyona Yönelişi” konulu bir panelde “Avrupa’nın başarılı olabilmesi için, Avrupalı bilim insanlarının ve yenilikçilerin daha fazla deney yapma olanağına sahip olmaları gerekmektedir. Bu, ABD ve Çin ile rekabet etmede başarılı olmalarını sağlayacaktır” mesajını paylaştı.

Başbakan, bilimde ve yeniliklerde daha fazla deneme yapma olanağının, birçoğunun başarısız olmasına rağmen, nihai sonuç için hayati önem taşıdığını belirtti. Finansmanın hızlı bir başarıya ihtiyaç duyduğu eski görüşün giderek değiştiğine dikkat çekti.

Başbakan Akademisyen Denkov’a göre diğer önemli faktör bilim ve iş dünyası arasındaki ortaklıktır. Başbakan, Avrupa’dan önce ABD’de hayata geçirilen ve uygulanan temel ve uygulamalı bilimlere karşı çıkmamanın büyük önem taşıdığını da sözlerine ekledi. “İnovasyonla ilgili bilimsel ekosistemlerini Avrupa’dan daha hızlı geliştirdiler” diyen Akademisyen Denkov, Avrupa’nın bu konuda daha hızlı gelişmesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Kırcaalihaber

Tartışmaya, Avrupa Yenilik, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten sorumlu Komisyon Üyesi İliana İvanova, İspanya Dijital Dönüşüm Bakanı Jose Luis Escriva, Avrupa Araştırma Konseyi Başkanı Prof. Maria Leptin ve sağlık alanında çalışan çok uluslu bir Hollanda şirketinin CEO’su Dimitri de Vrese yer aldı. Tüm katılımcılar, Avrupa’nın yeteneklerini koruması gerektiği ve aynı zamanda bilime daha fazla açık olabilmemiz için yenilikçi beyinleri çekmek için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiği konusunda hemfikirdi.

Read Previous

Priştine’de 500 avroluk sahte banknot ele geçirildi

Read Next

Fidan: Balkanlar’da yaşananlar, Türkiye ve Hırvatistan’ı doğrudan etkiliyor