Bulgaristan Başbakanı Denkov: Sürdürülebilir bütçeyle her yıl gelir artışı mümkündür

Bulgaristan Başbakanı Nikolay Denkov ve Maliye Bakanı Asen Vasilev, Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) ve Podkrepa İş Konfederasyonu yönetimleriyle 2024 yılı devlet bütçe çerçevesinin hazırlanması ve hükümetin gelirler politikası konularını görüştüler.

Toplantı sırasında Maliye Bakanlığı, sendikalara sosyal ortakların konuya ilişkin görüşlerini oluşturabilecekleri ayrıntılı analizler sunmayı taahhüt etti.

Makro çerçeveyle ilgili olarak Bakan Vasilev, hükümetin bütçe açığını %3’ün altında tutma niyetinde olduğunu belirtti. Bütçenin harcama kısmıyla ilgili olarak bakanlıklarla görüşmeler aktif olarak devam ediyor ve belirli sonuçların elde edilmesi finansmanın belirlenmesinde kilit rol oynayacak.

Gelir artışı, enflasyonu geride bırakacak. Şu anda kamu sektöründe maliye politikasının gerçek ölçülere göre uygulanması ve dengesizliklerin aşılması yönünde geliştirilmektedir. Denkov, “Hesaplamalar dikkatle yapılıyor. Bütçe sürdürülebilir olmalı; bu koşulda her yıl gelirde artış olabilir. Yüksek gelir ve eğitim hedefimizdir” diye kaydetti. Başbakanın ifadesine göre, yıllardır takip edilen “ucuz emek” ilkesi ekonominin kalkınmasına yaramıyor ve insanları çalışmaya motive etmiyor.

Başbakan ayrıca ekonomik kalkınmanın önemli önkoşulları olarak ülkede siyasi istikrarın sağlanması, ciddi yatırımların çekilmesi, yolsuzluğa karşı hoşgörüsüzlük ve yargı reformu ihtiyacını da vurguladı.

Denkov, hükümetin kamu fonlarının mümkün olan en verimli şekilde harcanmasını önermesi konusunda kararlıydı.

Kırcaalihaber

Read Previous

İsrail 20 yıldan fazla süredir farklı yöntemlerle hastaneleri vurarak savaş suçu işliyor

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Netanyahu hiçbir şekilde bizim için muhatap alınabilir biri değil artık