Bulgaristan Başbakanı Denkov: Sendikalarla kömür maden bölgelerinin adil geçişi için anlaşma imzalayacağız

Bulgaristan Başbakanı Denkov, Eylül ayı sonuna kadar adil geçişe ilişkin bir anlaşma hazırlanıp hükümet ve sendikalar tarafından imzalanacağını söyledi.

Anlaşmanın odak noktasını, bölgeleri yeni ekonomik faaliyetlerin geliştirilmesine hazırlamak olan sendikaların kömür maden bölgelerinin dönüştürülmesi için bir operatör oluşturma talepleri oluşturacak. Bu, insanlara işsiz kalmayacakları ve önemli yatırımların beklendiği bir sanayi bölgesinin gelişmesinin yanı sıra kendilerine başka bir fırsat daha sağlanacağı konusunda daha fazla güven verecek. Finansmanın Adil Geçiş Fonu’ndan sağlanması bekleniyor. Enerji Bakanlığı, ekim ortasına kadar hazır olması ve Avrupa Komisyonu’na danışılması beklenen operatörün oluşturulmasına yönelik bir konsept üzerinde çalışıyor.

Mini Maritsa East Enerji Kompleksi’ne ilişkin genel bir planın hazırlanması da sendikaların anlaşmaya dahil edilmesini talep ettiği konular arasında yer alıyor. Hükümet halihazırda bu planın hazırlanması konusunda çalışıyor.

Başbakan Denkov, Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) Başkanı Plamen Dimitrov ve Podkrepa (Destek) Emek Konfederasyonu Başkanı Dimitır Manolov başta olmak üzere protestocu madenciler ve enerji sektörü çalışanlarından oluşan temsilci bir grupla yaptığı toplantının ardından şunları söyledi: “Sosyal ortaklarla diyalog, insanlara özen göstererek kaliteli belgeler hazırlamamıza yardımcı oluyor.” Denkov, kabinenin sosyal ortaklarla diyaloğunun, yerine getirilmeyen taahhütler ve vaatler nedeniyle yıllar içinde kaybedilen halkın güveninin geri kazanılmasında anahtar rol oynadığına inandığını dile getirdi.

Sendikalar, medya önünde anlaşmanın uygulanmasına ilişkin parlamentodan da garanti isteyeceklerini duyurdu.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Azerbaycan: Karabağ’daki Ermeni gruplar silah bıraktı, antiterör operasyonu durduruldu

Read Next

Nadal’a göre tarihin en iyisi Djokovic