Bulgaristan Başbakanı Denkov: Rotasyon sonrası kabinede süreklilik olacak

Bulgaristan Başbakanı Akademisyen Nikolay Denkov, Kapital Gazetesi’nin düzenlediği İş Dünyası ve Hükümet Yıllık Buluşması’nda yaptığı konuşmasında gelecek yıl Maria Gabriel ile aralarındaki rotasyon sonrasında sürekliliği sağlayacaklarını ve bununla yeni bir başbakanın gelişiyle öncekilerin başlattığı her şeyi durdurma, yeni fikir ve hedefleri duyurma geleneğini kırmayı amaçladıklarını kaydetti. 

Şu anda tüm önemli konular Başbakan ve Başbakan Yardımcısı arasında görüşülüyor ve böylece Halk Meclisi’ndeki hükümeti destekleyen partilerden gerekli destek sağlanıyor. Denkov, bu siyasi güçlerin girişim ve fikir çatışması yaşamasını, aynı zamanda bir tartışma mekanizmasına sahip olmasını normal buluyor.

Farklı kurumlar arasındaki diyaloğun çok önemli olduğunu söyleyen Başbakan, “Sonuçta önemli olan, fark edilen ve zaman içinde sürdürülebilen doğru kararları vermektir” diye dikkat çekti. Denkov, Cumhurbaşkanlığı kurumunun bu sürece dahil olmamasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Başbakan, “Hükümet, kamuoyuna ve siyasi ortaklarına sonuçlar sunmayı başardığı sürece anlamlı ve sürdürülebilir olacaktır” diye konuştu. Onun ifadesine göre, kabine şu ana kadar yönetim programını başarıyla uyguluyor. Yıllardır ertelenen reformların telafisi için Meclis’te kanunlar çıkarılıyor. Denkov, “Bunlar yüzünden aldığımız siyasi darbe girişimlerine rağmen zor olduğu için, hassas olduğu için geciken çözümleri hayata geçirmeyi başardık. Bunları tam olarak uygulamayı başardık, çünkü Meclis’te karar almamıza olanak sağlayan siyasi desteğimiz var” diye vurguladı.

Başbakan, hükümetin 2024 yılı sonuna kadar üzerinde çalışacağı üç grup faaliyeti belirtti. Birincisi temel sistemlerdeki (adalet, yönetim, eğitim, sağlık) değişikliklerdir. İkincisi, Bulgaristan’ın Schengen Bölgesi, Avro Bölgesi, Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) gibi önemli uluslararası kurumlara entegrasyonuyla ilgilidir.

Üçüncü ödev grubu ise Bulgaristan ekonomisinin modernleştirilmesine yöneliktir. Denkov, Bulgaristan ve komşularının birlikte çalışarak Balkanları Avrupa’nın lider bölgesi haline getirebileceğine derinden inanıyor. Başbakan, “Hızlı bir tempoda gelişebildiğimizi, krizlere karşı dayanıklı olduğumuzu zaten kanıtladık. Ancak bu potansiyel çok daha fazladır. Dolayısıyla bir yandan kurumlarımızı geliştirmemiz, uluslararası anlamda güveni artırmamız gerekiyor. Ayrıca yatırımcıların ilgisini çektiği için siyasi sistemi de istikrara kavuşturmamız gerekiyor. Ancak aynı zamanda sadece geride kalan bazı endüstrileri kapatmakla kalmayıp aynı zamanda otonom arabalar, uzay teknolojileri, biyoteknolojiler gibi en modern endüstrileri de geliştirecek bir geçiş yapmak için iyi bir eğitime dayalı olarak kendimize yüksek bir hedef koymalıyız” diye vurguladı. Onun ifadesine göre, Bulgaristan’ın bu alanlarda birçok başarıları var. Ülkemizin bu adaların istikrarlı bir kıta haline gelip, komşu ülkelerle birlikte bölgenin uygun bir iş ortamı sunduğunu göstermesine ihtiyacı var. 

Kırcaalihaber

Read Previous

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ile görüştü

Read Next

Kosova Başbakanı Kurti, KFOR Komutanı Ulutaş ile görüştü