Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Slovenya’da düzenlenen Bled Strateji Forumu’nda yaptığı konuşmada Avrupa Birliği’nde (AB) koronavirüse (COVID-19) karşı acil olarak eyleme geçmek için tıbbi kalkan oluşturulmasını önerdi.

Başbakanın ifadesine göre, bu tıbbi kalkan projesine göre, kırmızı, sarı ve yeşil kodlu alarm durumunda AB ülkeleri farklı tepki vermeli. Borisov, eyleme dair tıbbi protokolün okulların ve anaokulların ne şekilde faaliyetine devam edeceğini, AB içinde spor etkinliklerine izin verilip verilmediği ve izin verilirse spor etkinliklerinin ne şekilde gerçekleştirileceğini belirtmesi gerektiğini söyledi. Başbakan, “Her bir üye devletin sınırlardan TIR’ların geçişlerine, ulaşıma izin verilmesi için yeşit hat uygulaması gerekir” dedi. Başbakan, yeni hastalıkla baş edilmesi için koruyucu kıyafetler, aşılar ve ilaçlar konusunda küresel bir yaklaşım sergilenmesine ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Borisov, “Binlerce insan kaybımızdan başka, para, iş kaybımızdan başka biz, en önemli olan insanların ruh sağlığını koruma mücadelesini kaybettik” diye kaydetti. Başbakan, her bir insanın güvende olup olmadığı düşüncesiyle uyandığını vurguladı. Borisov, “Biz insanlara her gün ne diyoruz-birinci dalgadan daha kötü olacak ikinci bir koronavirüs dalgası gelecek. Bütün Avrupa’da protestolar ve isyanlar var-neden? Çünkü insanlar COVID-19’un varlığını sorguluyor, biz hala COVID-19’un var olup olmadığını tartışıyoruz” diye ifade etti.

Başbakan, “Yaşamak için AB’den daha iyi bir yer yok” diye belirtti ve salgının sosyal ve ekonomik sonuçlarının üstesinden gelmek için AB Komisyonu’nun çok iş yaptığını anımsattı. Borisov, “Ancak Eylül geldi, kış aylarında görülen grip virüsleri de geliyor. Göç dalgası var. Tüm dünyada gayrı yurt içi hasıla hızlı bir düşüşe geçti” diye ekledi.

Başbakan, Bulgaristan’ın da karşı karşıya kaldığı daha önce benzeri görülmemiş zorluğa rağmen ülkemizde bölge ve Avrupa açısından kilit önem arz eden projelerin uygulanmasına devam edildiğinin altını çizdi. Borisov, ”Oysa Türkiye, Kırım ve Karadeniz arasında yer alan en zor yerde bulunuyoruz” diye belirtti.

Kaynak: Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Dünyada Kovid-19’dan iyileşenlerin sayısı 18 milyonu geçti

Sonraki Haber

Kosova’da vaka sayısı 13 bin 601’e yükseldi