Bulgaristan’da Müstafi Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kostadin Angelov ile birlikte bugün Pfizer / BioNTech aşısının yeni bir sevkiyatını teslim aldıktan sonra basına açıklama yapan GERB partisi lideri ve müstafi Başbakan Boyko Borisov, “Robert Koch Enstitüsü’ne göre Bulgaristan, koronavirüs salgını açısından düşük riskli ülkeler arasına girdi” diye açıkladı.

Borisov, “Avrupa Komisyonu ve büyük üye devletlere teşekkürler. Aşı tedariki konusunda AB genelinde sorun vardı. Şimdi yeni yapılan aşı teslimatları ile bu sorun çözüldü. Aşılama hızı maksimum sınıra ulaşmalı, günde en fazla 30 000 kişiye aşı yapılmalı” diye kaydetti.

Borisov’un ifadesine göre, aşı eksikliği ile ilgili daha fazla sorun olmayacak.

Müstafi Başbakan, “Eleştirmenlerimiz, diğer ülkelerin bizim seviyemize ne tür önlemlerle geldiklerini görsünler – tam kapanma, SMS ile sokağa çıkma gibi önlemler söz konusu. Salgında üçüncü dalganın sonundayız diyebiliriz” dedi.

Müstafi Sağlık Bakanı, aşılama programının 10 Mayıs’a kadar uygulanması öngörüldüğü için “yeşil koridorların” ne kadar süreyle açık kalacağı konusunda yorum yaptı. Angelov’un ifadesine göre, alınan aşı miktarlarına göre bu süreden sonra aşılama sürecinin Ulusal COVID-19 Aşılama Planı doğrultusunda nasıl ilerlediğine bağlı olarak yeni bir program hazırlanacak.

Aile hekimlerinin 300 ile 350 arasında aşı aldığına işaret eden müstafi Bakan, aile hekimleri ile Sofya Bölge Sağlık Müfettişliği (RZİ) arasında yaşanan gerginlik konusunda meselenin halledildiğini söyledi.

AstraZeneca aşısının ilk dozunu olanların herhangi bir problem yaşamadıkları takdirde ikinci dozu da güvenli bir şekilde olabileceklerini tekrar yineleyen Prof. Angelov, “Bu aşının daha uzun bir raf ömrü var, talep çok az, elimizde yeterince aşı var. Aşıların elimizde kalacağından korkuyorum. Aşı olmak isteyen tüm Bulgaristan vatandaşlarını aşıladığımızda Batı Balkan ülkelerine yeterli miktarda aşı sağlamaya kararlıyız. “Pfizer”, “Moderna”, “AstraZeneca” ve “Janssen” şirketlerinin aşıları da bu sürece dahil olacak” diye yorum yaptı.

Müstafi Bakan, “Hastane sistemimizin iyileşmesi çok uzun sürecek, meslektaşlarımız yoruldu, ama işler iyi gidiyor. Bulgaristan, koronavirüs salgınının üçüncü dalgasının nasıl geçtiğini pek hissetmedi” dedi.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

İlk parti Pfizer aşıları Kosova’ya ulaştı

Sonraki Haber

Bakan Akar: Yunanistan’ın girişimleri beyhude çaba