Bulgaristan Başbakanı Borisov, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile görüştü

Bulgaristan Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan’a resmi ziyarette bulunan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile bir araya geldi. Borisov ve Duda, ikili işbirliğinin mükemmel seviyede olduğunu vurguladılar ve Bulgaristan ile Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 100. yıldönümü kutlanmasını memnuniyetle karşıladığını belirttiler. 

Görüşmede her düzeydeki yoğun siyasi diyalogun sürdüğüne dikkat çekildi. Bu durumun, Bulgaristan ve Polonya’nın Avrupa ve uluslararası gündemde yer alan bazı konularda yapıcı etkileşimde bulunmasına ve benzeri görüşe sahip olmasına katkıda bulunduğu belirtildi. Başbakan Borisov,” Ülkelerimiz, AB için bir kilit önem taşıyan ve büyüme, rekabetçilik ve iş yaratma için önemli bir araç olan Uyum Politikasının ve Ortak Tarım Politikasının rolü konusunda benzer bir duruş sergilemektedir” dedi.

Başbakan, Polonya’nın ticaret ve yatırım alanında Bulgaristan’ın önemli bir ortağı olduğunu ekledi ve bu işbirliğinin derinleşerek devam edeceğine olan inancını dile getirdi.

Başbakan Borisov ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Azak Denizi’nde Ukrayna ve Rusya Federasyonu arasında yaşanan gerginlik konusunda endişelerini dile getirdiler.

Borisov,” Diyaloğu ile gerginliğin üstesinden gelinmesi, hepimizin çıkarınadır” diye vurguladı. Ayrıca Polonya’nın Avrupa’da önemli bir güvenlik faktörü olduğunu ve NATO’da yakın bir müttefik olduğunu belirten Borisov,” Hem Avrupa Birliği (AB) ve NATO çerçevesinde hem iki taraflı olarak gerçekleştirilen savunma alanında iyi bir işbirliği kurduk” dedi.

 

Kircaalihaber.com

Read Previous

NATO’dan Kosova’ya destek

Read Next

Bulgaristan ve Polonya cumhurbaşkanlarından, Rusya’ya Ukraynalı denizcileri serbest bırakma çağrısı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *