Bulgaristan Meclisi, ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı tarafından yolsuzlukla mücadelede başarısızlık gerekçesiyle Boyko Borisov hükümetine karşı sunulan beşinci gensoru önergesini reddetti.

Yapılan oylamada 102 milletvekili kabul oyu kullanırken 124’ü ret oyu kullandı, 11 milletvekili çekimser kaldı. Gensoru önergesi BSP İttifakı, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekilleri ve 1 bağımsız milletvekili tarafından desteklendi. Gensoru önergesi iktidardaki Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) ve Birleşik Vatanseverler İttifakı, Veselin Mareşki ve 8 bağımsız milletvekili tarafından reddedildi.

İkinci kez yolsuzlukla mücadelede başarısızlık gerekçesiyle hükümet hakkında gensoru önergesi veren muhalefet ittifakı, beşinci kez hükümeti düşürmeye çalıştı.

Sol görüşlü partiler, 2018 yılında da yolsuzlukla mücadelede başarısızlık gerekçesiyle Boyko Borisov’un üçüncü hükümetini düşürmeye çalışmıştı.

Diğer üç gensoru önergesi, milli güvenlik, sağlık ve çevre ve politikalarında başarısızlık gerekçesiyle verilmişti.

Ancak bu defa dün yapıaln gensoru önergesi görüşmeleri sırasında Ulusal Meclis binası önünde protesto gösterileri yapıldı.
Bugün yapılan oylama sırasında da Meclis önünde protesto eylemi yapılıyordu.

Vatandaşlar, saat 9.00 sularında bir araya toplanmaya başladılar ve oylamadan yarım saat önce saat 11.00 sularında Meclis önündeki Kurtarıcı Çarı Caddesini kapattılar.

Oylamadan birkaç dakika önce BSP İttifakı milletvekilleri, Başbakan Boyko Borisov’un Meclis Genel Kurulu salonunda hazır bulunmamasından dolayı öfkesini dile getirdiler.

Başbakan, dün gensoru önergesinin görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu toplantısında da hazır bulunamadı, çünkü AB Konseyine katılmak için Brüksel’de bulunuyordu.

BSP Milletvekili Filip Popov, bugün Borisov’un hükümetinin kaderi hakkında karar alınacağı için kendisinin Meclis Genel Kuruluna davet edilmesini istedi.

Meclis Başkanı Tsveta Karayançeva, Başbakan’ın Brüksel’den dönmek üzere yola çıktığını ve Meclise gelmesine imkan olmadığını izah etti.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Ermenistan’ın saldırıları İsveç’te protesto edildi

Sonraki Haber

ABD ve Yunanistan savunma bakanları telefonda görüştü