Bulgaristan Başbakanı Borisov: Hemşirelerin başlangıç maaşları 950 leva olacak

epa04480214 New Bulgarian Prime Minister Boyko Borisov speaks at the Parliament in Sofia, Bulgaria, 07 November 2014. Conservative politician Boyko Borisov, 55, returned to the office of Bulgarian prime minister after his minority government won a vote of confidence in parliament. A month after snap polls and less than two years since Borisov resigned as prime minister amid protests against his policies, parliament voted with 136-97 in favour of his government. Borisov’s cabinet was backed by a coalition comprising his conservative GERB party and the Reformist Bloc, with the additional external support of two smaller parties, the nationalist Patriotic Front and the centre-left Alternative for Bulgarian Renaissance. EPA/VASSIL DONEV

Bulgaristan’da Bakanlar Kurulu’nun bugün aldığı kararla hemşire maaşlarının artırılması için yaklaşık 50 milyon leva sağlanacak. 

Hemşirelerin ve sağlık çalışanlarının başlangıç maaşlarının 950 leva olmasına karar verildi.

Sağlık Bakanı Kiril Ananiev, paranın ayrıca hastanelere ilave bir sübvansiyon olarak tahsis edileceğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan analiz çalışmasından elde edilen sonuçlar, kaynak tahsis mekanizmalarında tutarsızlıklar ve sapmalar olduğunu göstermiştir.

Başbakan Boyko Borisov, ekonominin her alanının gelişmekte, büyümekte olduğunu ve bu temelde hükümetin sağlık profesyonellerinin maaşlarını yükseltebileceğine dikkat çekti. Başbakan, sağlık çalışanlarının maaşlarına yapılacak zamla sağlık çalışanlarının pozisyonlarının korunacağını umuyor.

Borisov, ayrıca daha önce olduğu gibi doktorların aralarında kaynak dağılımı yapıp paraların hemşirelere ulaşmasını engellememesi için kontrol organlarının kaynak dağılımı üzerinde kontrol sahibi olmasını umuyor.

Başbakan, hemşirelerin ve sağlık çalışanlarının başlangıç maaşlarının 950 leva olacağını taahhüt ettik. Zor ulaşılabilir ve klinik yollar çerçevesinde karşılanan sağlık hizmetlerinden faydalanan yeterli sayıda hasta başvurmayan hastanelerde çalışan sağlık profesyonellerinin de maaşları artırılacak.

Borisov, Bakan Ananiev’e hemşirelerle görüşüp onlara maaş alma ve kontrol etme yöntemini izah etmesi için talimat verdi.

 

Kaynak: Kırcaalihaber.com

Read Previous

Mehmet Akif ve Bosna-Hersek

Read Next

Yunanistan’da askerlik süresi düşüyor

Leave a Reply

Your email address will not be published.