Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, devletin dini mabetlerin korunmasını desteklemeye devam edeceğini, çünkü dinler arasında barış ve uzlaşı olması gerektiğini söyledi.

Borisov’un ifadesine göre, dini inanç varsa, halk da var, ahlak da var, gelecek de var ve ne mutlu ki giderek daha fazla insan dine dönüyor.

Başbakan, “Türkiye ile şu anki ilişkilerimiz öyle ki 3 Mart’ta Ankara’nın simgesi Atakule Bulgar Bayrağı’nın renkleriyle ışıklandırıldı, komşularımız bize mutlu bayramlar diledi. Savaştan en iyi dostluk ve komşuluk ilişkilerine gelindi” diye vurguladı.

Tahminlerin önümüzdeki dört yıl içinde gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) 196 milyar levaya çıkarılabileceğini gösterdiğini belirten Borisov, koronavirüs (Covid-19) nedeniyle ekonomide belli bir yavaşlama yaşandığına, ancak kendi zannınca aşılama ile bu sürecin aşılacağına işaret etti.

Başbakan, “Ortalama işçi ücretini en az 200 levanın üzerine çıkaracağız, konut binalarında ısı yalıtımı uygulamasına devam edeceğiz, her şeyden önce kilise, manastır ve camilerin bakım ve onarım çalışmalarına devam edeceğiz” diye ekledi.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Avro, Bulgaristan’da 1 Ocak 2024’ten itibaren tedavüle girecek

Sonraki Haber

Kosova’da 8 polis memuru gözaltına alındı