Angela Merkel – Boyko Borisov

Brüksel’de Avrupa Konseyi toplantısından sonra Facebook’ta canlı yayın yapan Başbakan Boyko Borisov, “Bizi üçüncü bir Covid-19 dalgası ve ciddi kısıtlamalar bekliyor” diye açıkladı.

Başbakan, “Noel ve Yılbaşı, aile içinde kutlansın, toplu etkinlikler yapılmasın, – bu, tüm Avrupa için geçerli olacak” diye çağrıda bulundu.

Borisov’un ifadesine göre, salgının sona ermesi, Avrupa nüfusunun % 70’inin aşılanması durumunda önümüzdeki yıl Ağustos sonu veya Ekim ayında bekleniyor.

Başbakan, “Mart ayına kadar Avrupa’da kısıtlamaların kaldırılmasından söz edilmiyor. Üçüncü bir dalga ve çok ciddi kısıtlamalar bekleniyor” diye kaydetti.

Borisov, “Bulgaristan’da tedbirleri çok esnek ve dikkatli bir şekilde takip etmemiz gerekiyor, hastaneler üzerindeki baskı dengesinde dikkatli olmamız lazım. İyi haber şu ki, her gün 3 000’den fazla hasta iyileşiyor. Bu iyimserlik, ama çok ılımlı olmalıyız” dedi.

Başbakan, “Herkes mali ve ekonomik göstergelerden, yani Avrupa ülkelerinin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme oranlarının düşmesinden çok endişe duyuyor. Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankasının tahminlerine göre, gelecek yıl GSYİH büyüme oranının % 6 seviyesinde olacağı tek ülke Çin. Yorumları size bırakıyorum. ABD ve AB’nin büyüme oranlarının ise eksi 10 ve eksi % 15 olması bekleniyor. Bu yüzden önümüzdeki aylarda uygulanacak olan mali kurallar konusunu masaya yatırdık” diye izah etti.

Borisov, “Aşılarla ilgili tüm konular tartışıldı ve Von der Layen’e AB’nin İlaç Ajansını harekete geçirdiği için teşekkür ettim. Yoksa aşılar konusunda üye devletlerarasında hiçbir zaman anlaşamayacaktık. Bu, Ursula’nın başardığı çok büyük bir iş” dedi.

Başbakan, “Eksi 70 derecede muhafaza edilen ilk aşı için Sofya, Plovdiv (Filibe), Varna, Burgas gibi büyük şehirlerde önceden gerekli dondurucuları sağladık. 28 ve 29 Aralık’ta tüm AB ülkelerine aşılar ulaştığında, Yılbaşından önce gelseler bile derhal salgınla mücadelede ilk saflarda yer alan görevlileri aşılamak için bir organizasyon oluşturmanın lojistiğini sağlamış olacağız” diye belirtti.

Borisov’un ifadesine göre, hızlı antijen testleri, iş dünyasının hizmetinde ve ülkeler arasındaki hızlı hareketler için kullanılabilir.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

ABD Mars’a gidiş için Ay’da kalıcı üs kurmayı planlıyor

Sonraki Haber

Grenell: Kosova hukuk üstünlüğü için çalışmalı