Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Avusturya Sofya Büyükelçisi Andrea Vike ve ülkemizdeki Avusturyalı iş insanlarının temsilcileriyle yaptığı görüşmede, ”Bulgaristan’ın bir yatırım hedefi olarak birçok avantajı var ve bu konuda hedefli bir politika izlemeye devam edeceğiz” diye kaydetti.

Başbakan, son derece olumlu bir gelişme olarak kamu maliyesi şeffaflığını garanti eden ülkemizin AB Bankalar Birliği’ne ve Döviz Kuru Mekanizması II’ye (ERM II) katılımına işaret etti.

Borisov, “Bence Bulgaristan’da pandemi sürecini Avrupa’da en iyi şekilde yönetiyoruz ve şirketleriniz pandemi ortamında çalıştığını söyleyemez” diye vurguladı.

Toplantıda, potansiyeli geçen yıl 1 milyar avroyu aşan ticaret hacmi ve Bulgaristan’daki Avusturya yatırımlarının etkileyici orandaki hacmi ile kanıtlanan Bulgaristan ile Avusturya arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi vurgusu yapıldı. Ülkemizde faaliyet gösteren 350’nin üzerinde Avusturya şirketi ile Avusturya, ülkemizde doğrudan yabancı yatırımlar açısından ikinci sırada yer alır.

Toplantıda esasen Avusturya Ticaret Odası’nın Bulgaristan’daki şubesi işlevi gören Avusturya Büyükelçiliği Ticaret Ataşeliğinin girişimiyle Bulgaristan’daki Avusturyalı yatırımcılar arasında yapılan anketin sonuçları tartışıldı. Anket sonuçları Avusturya Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Ulrike Schrake tarafından tanıtıldı.

Ankete göre, 94 şirketten 60’ı pandemi koşullarında işçi çıkarmamayı başardı ve bazı şirketler hükümetin sosyo-ekonomik önlemlerinden yararlandı.

Ankete katılan şirketlerin 65’i salgın nedeniyle ileriye dönük yatırım planlarının hiç değişmediğini veya neredeyse hiç değişmediğini bildirdi. Anket sonuçları ayrıca yatırımcıların Bulgaristan’daki altyapının iyileştirilmesinin ülkemizdeki iş ortamı açısından kilit önem arz ettiği anlayışını da yansıtıyor.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Sultan 2. Abdülhamid vefatının 103. yılında anılıyor

Sonraki Haber

DSÖ, Oxford-AstraZeneca’nın Kovid-19 aşısının yetişkinlerde