Prof. Ugur Sahin, Vorstandsvorsitzenden der Firma Biontech SE, aufgenommen in Mainz, 04.12.2020. Mainz Germany *** Prof Ugur Sahin, Chairman of the Board of Biontech SE, recorded in Mainz, 04 12 2020 Mainz Germany Copyright: xFlorianxGaertnerxNo Use Switzerland. No Use Germany. No Use Japan. No Use Austria

Bulgaristan’da Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre Başbakan Boyko Borisov, Amerikan şirketi “Pfizer” ile birlikte dünyada koronavirüse karşı ilk aşılardan birini geliştiren Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin ile telefon görüşmesi yaptı.

Başbakan, “Aşıların geliştirilmesi, Covid-19 ile mücadelede dönüm noktası oldu. Onların yardımıyla salgınla başa çıkabilir ve virüsün bizden aldığı özgürlüğü yeniden kazanabiliriz. Bize umut ve önceki yaşam tarzına tekrar sahip olma fırsatını verdiğiniz için teşekkür ederim” diye kaydetti.

Başbakan, bugün asıl zorluğun aşıların sadece Avrupa Birliği vatandaşları için değil, tüm dünya vatandaşları için erişilebilir hale getirilmesi olduğuna işaret etti.

Borisov, “Çünkü hepimiz korunana kadar hiç kimse koronavirüse karşı güvende olmayacak” dedi.

Başbakan, BioNTech’in mesajcı RNA bazlı teknoloji kullanarak geliştirdiği aşı olan son derece yüksek teknolojik keşfi için Alman bilim insanını çok takdir ettiğini belirtti. Borisov, giderek daha fazla Bulgaristan vatandaşlarının aşılamanın insan hayatını ve geçim kaynağını kurtaran faydalarına inandıkları için aşı olmaya istekli olduklarını vurguladı.

Bulgaristan’ın ilaç ve aşı üretiminde köklü bir geleneğe sahip olduğunu kaydeden Borisov, Bulgar ilaç üreticisi BulBio Şirketi’nin faaliyetleriyle tanışmak için Alman bilim insanı ve ekibini Bulgaristan’a davet etti. 130 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan ve Sağlık Bakanlığına bağlı olan firma 500 çeşit ürün yelpazesine sahip. Başbakan, ülkemizin dünyanın dört bir yanındaki ülkelere tedarik ettiği BCG aşısı üretiminde BulBio’nun lider konumunu vurguladı.

Borisov, “Haberci RNA aşısı geliştirerek yaptığınız keşiften çok etkilendim. Bulgaristan, gerçekleştirdiğiniz bilimsel araştırma ve çalışmalar için size geniş bir destek ve işbirliği sağlamaya hazır” diye kaydetti. Başbakan, ülkemizin ilaç ve aşı üretimindeki deneyimi ve Bulgaristan’daki ilaç fabrikalarının, Prof. Dr. Şahin ve ekibi de dahil olmak üzere tıpta yenilikler yaratmak için mükemmel bir temel oluşturduğu konusunda kararlıydı.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Hırvat çalıştırıcı Ivica Olic CSKA Moskova’nın yeni teknik direktörü oldu

Sonraki Haber

Son 24 saatte maske kullanmayan 365 kişiye ceza kesildi