Bulgaristan Başbakanı Borisov, AB Konseyi Başkanı Donal Tusk ile görüştü

Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığının resmi açılışı çerçevesinde AB Konseyi Başkanı Donal Tusk ile görüştü.

Başbakan, Batı Balkan ülkelerinin AB entegrasyonu temasının başkanlık döneminde öncelikli olmayı sürdürdüğünü ve ülkemizin tüm Avrupa kurumlarının ve üye devletlerin desteğine güvendiğini kaydetti. Borisov, “Batı Balkan ülkeleri vatandaşlarının AB umudu, tüm liderleri aynı masada buluşturacak. Bunun uzun bir süreç olacağını biliyorum, ama bu bize uzlaşmayı ve ileriye bakmayı öğreten bir süreçtir. Meslektaşlarımın beklentileri, Avrupa entegrasyonu sürecinin hızlandırılmasından yanadır” dedi.

Boyko Borisov ve Donald Tusk, Batı Balkan ülkelerinin entegrasyonunun sadece bölge için değil, tüm AB için de önemli olduğunu kabul ettiler. İkisi, bölgedeki altyapı ve ara bağlantı alanlarındaki fırsatları görüştüler. Donald Tusk, Bulgaristan Başbakanı’na liderlerin Batı Balkanlar konusunu görüşeceği 17 Mayıs’ta Sofya’da zirve toplantısı düzenlenmesi girişimi için teşekkür etti. Görüşme sırasında ikisi, ev sahipliği yapacağı zirvenin organizasyonunu da konuştular.

Başbakan, Türk devletiyle diyalogun iyileştirilmesi fikrinin uzlaşma ve bilge ve rahat kararlarla gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydetti. Borisov, “Uzaklaşma politikası devam etmemeli, çünkü Bulgaristan ve AB için Türkiye göçle mücadelede stratejik bir ortaktır” dedi.

Boyko Borisov ve Donald Tusk, Uyum Fonu ve tarım politikasının korunması konusunda anlaştılar.

Bulgaristan Başbakanı, Donald Tusk’a ülkemizin ilk başkanlığa hazır olduğunu ve Bulgaristan’ın dengeleyici olacağını ve AB’nin güncel konularında fikir birliğine varılması yönünde çalışacağına dair güvence verdi.

Kırcaalihaber.com

Read Previous

Prof. Dr. Adnan İsmaili’den sağduyu çağrısı

Read Next

Yunanistan’da büyük grev

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *