Angela Merkel – Boyko Borisov

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, tarım sektörü temsilcileriyle yaptığı görüşmede, “Görev süremizde yetkilerimiz dahilinde çiftçilere olan taahhütlerimizi yerine getirdik. Geçen yıl onlar, şimdiye kadarki en yüksek miktarda destek aldılar” diye kaydetti.

Başbakan, çiftçilerin her yıl doğrudan gelir destekleri kapsamında 1,6 milyar leva destek aldığına dikkat çekti.

Görüşmede hazır bulunan Tarım, Gıda ve Orman Bakanı Desislava Taneva, “Geçen yıl, tarım sektörüne en yüksek miktarda destek sağladık, çünkü Avrupa Komisyonu’nun her AB üyesi devletin Covid-19 krizi nedeniyle çiftçileri desteklemesine izin verdiği tüm araçlardan faydalandık” diye vurguladı.

Bakan, 2020 yılında kuraklıktan kaynaklanan zararları telafi etmek için ülkenin yedi ilinde çiftçilere 18,5 milyon leva miktarında “de minimis” adı verilen devlet desteği verildiğini sözlerine ekledi.

Taneva, “Buğday, tohumluk mısır veya yem bitkileri rekoltesinde % 30’un üzerinde düşüş olduğu için bu illerde tahıl üreticilerine yardım ettik” diye kaydetti. Bakan, çiftçilere tarım sigortası için devletin prim desteği vermesi öngörüldüğünü belirtti.

Başbakan, Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamında ülkedeki sulama şebekelerinin iyileştirilmesi ve rehabilitasyonu için 800 milyon leva ayrıldığını vurguladı.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Yunanistan’da Kovid-19 tedbirleri gevşetiliyor

Sonraki Haber

Kosova’da üniversite öncesi eğitime 1 hafta ara kararı