Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Vasilev: Rusya’nın gazı kesmesi halinde uygulanacak bir planımız var

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Asen Vasilev, Capital Gazetesi tarafından düzenlenen İş Dünyası ve Hükümet Yıllık Buluşması’nda yayınlanan bir röportajında, “Hükümet, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali başlamadan önce Rusya’dan gelen enerji arzının tamamen askıya alınmasıyla başa çıkmak için bir strateji geliştirdi” diye kaydetti.

Enerji Bakanı Aleksandır Nikolov, toplantıda yaptığı konuşmada, “Doğal gaz tedarikine yönelik öngörülen farklı senaryolar için özel bir plan hazırlandı. Bulgaristan’da tüketim miktarının ne kadar olduğu ve tüketim yapısının ne olduğu belli” diye işaret etti.

Bulgaristan’ın Gazprom Export Şirketi ile yıl sonuna kadar halen geçerli bir sözleşmesi olduğuna dikkat çeken Bakan, “Sözleşme ihlali yok. Bu nedenle, Bulgaristan’ın Azerbaycan’dan doğal gaz tedarikine ilişkin mevcut sözleşmeden tam olarak yararlanmaya çalışması dışında bu yıl doğal gaz miktarlarının toplam karışımında ciddi bir değişiklik olmayacak” dedi.

Bakanın ifadesine göre, iyi haber şu ki Bulgaristan’ın birçok alternatif güzergahı kullanma fırsatına sahip olduğu iyi bir coğrafi konumu bulunuyor. Bundan başka altyapı şu anda sıvılaştırılmış doğal gaz tedariki de dahil olmak üzere tüm komşu ülkelerle ciddi anlamda boru hattı bağlantıları kurulmasına imkan veriyor.

Nikolov, “Türkiye ve Yunanistan’dan da dahil olmak üzere sıvılaştırılmış gaz alma fırsatımız var” diye belirtti.

Bakan, bununla birlikte kötü haberin şu anda arzın özellikleri ve önemli düzeydeki nakliye maliyetleri nedeniyle belirli ekonomik etkileri olduğu için daha büyük ölçekte böyle bir karar vermenin zor olduğunu da sözlerine ekledi.

Savaşın sona erdirilme zamanına ve tarzına ve Avrupa Birliği’nin (AB) ortak politikasına bağlı olarak AB’nin tüm üye devletleri için doğal gaz sipariş edilmesine ilişkin sözleşme seçeneklerinin tartışılmasından dolayı hanelerin ve yerel işletmelerin giderlerinin optimize edilmesine yönelik ek mekanizmalara dair tüm olasılıklar tartışılacak.  

Bulgaristan’ın AB’nin Rusya’dan gaz arzını yıl sonuna kadar üçte iki oranında azaltma niyetlerine nasıl yanıt vereceği sorusuna Nikolov, Azerbaycan ile yapılan anlaşmanın ülkemizin doğal gaz tüketiminin yaklaşık yüzde 30’unu karşılamasını sağladığını söyledi.

Sıvılaştırılmış gaz tedariki ile ilgili olarak Enerji Bakanı, Amerika Birleşik Devletleri’nde katıldığı toplantıların bir kısmının bu perspektifte olduğunu belirtti. Nikolov, bu yöndeki ticaret görüşmelerinin başlamasının beklendiğini söyledi.

Bulgaristan’ın Çiren’deki yeraltı gaz depolama tesisinin imkanlarının kullanılabileceğini de sözlerine ekleyen Bakan, “Doğal gaz tedarikinde somut alternatifler vardır. Bu yönde yapılan pek çok görüşme sürdürülüyor ve onlar, gelecekte ve hatta 2023’ten itibaren olası tüm senaryoları kapsıyor” diye belirtti.

Nikolov, “Şimdilik Yunanistan-Bulgaristan doğal gaz boru hattı bağlantısının işletmeye alınmasında herhangi bir gecikme belirtisi yok. Önümüzdeki ısıtma sezonu için doğal gaz bağlantısı mutlaka aktif olarak kullanılacaktır” diye kanaat getirdi.

Kaynak: Kircaalihaber

Read Previous

Rusya Kiev’i vurmaya devam ediyor

Read Next

Bosnalı Sırp bakan: Savaş endişesi yersiz