Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı Mariana Nikolova ve Türkiye’nin Bulgaristan Büyükelçisi Aylin Sekizkök, dün bakanlıkta gerçekleştirdikleri görüşmede turizm alanında temasları genişletme ve iki ülke vatandaşlarının karşılıklı seyahat etmelerini kolaylaştırma olanaklarını ele aldı.

Başbakan Yardımcısı, “Bulgaristan ve Türkiye, turizm de dahil olmak üzere siyasi ve uzmanlık düzeyinde mükemmel ilişkilere sahip. Güney komşumuz, ülkemizin öncelikli turizm pazarları ve ortakları arasında yer alıyor. 2019 yılında Türkiye’den ülkemize gelen toplam turist sayısı yaklaşık 649 bin olup, ülkemiz Bulgaristan vatandaşları için en önemli destinasyonlardan biri” diye belirtti.

Nikolova, “Turizm Bakanlığı, koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle seyahat sınırlamalarını kaldırmak için aktif olarak çalışıyor. Şu anda Sağlık Bakanlığı ile birlikte Bulgaristan ve Türkiye vatandaşlarının Türkiye’den Bulgaristan’a giriş kısıtlamalarının kaldırılmasına yönelik imkânları araştırıyoruz. Yakın gelecekte bu yöndeki çabalarımızın olumlu sonuçlanmasını bekliyorum” dedi.

Bakan, Büyükelçi Sekizkök’e gerek Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısında yer alan, gerekse yurdun iç kesimlerinde bulunan tüm otel, restoran ve diğer tesislerde Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19 virüsüne karşı anti-salgın kurallarına ve Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyelerine kesinlikle uyulduğu güvencesini verdi.
Büyükelçi Sekizkök, “Ülkelerimiz arasındaki işbirliği, COVID-19 krizinin ortasında diğer ülkeler için bir örnek oldu. Ancak turizmde kısıtlamalar aşılamadı ve her iki ülke de bundan zarar gördü. Türk turistlerin Bulgaristan’a ilgisi çok yüksek olmaya devam ediyor, onlar ülkenizi iyi biliyor ve daha çok ziyaret etmek istiyor” diye belirtti.

Büyükelçi, sıcak karşılama için Nikolova’ya teşekkür ederek, iş dünyası ve tüketicilerin yararına olacak şekilde turizmde ikili temasların geliştirilmesinde aktif olarak yardım etme sözü verdi.

Kaynak: Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Yunanistan, Doğu Akdeniz’de kendi tezlerini çürütüyor

Sonraki Haber

Yunanistan ve Fransa Doğu Akdeniz’de ortak askeri tatbikat düzenledi