Bulgaristan’da Kabine toplantısında alınan kararla hükümetin Ekonomi ve Demografi Politikasından Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı Mariana Nikolova, 4 Nisan’da yapılacak parlamento seçimlerinin organizasyonel ve teknik hazırlıklarıyla ilgili faaliyetlerin uygulanmasını koordine etmekten sorumlu hükümet üyesi olarak belirlendi. Şimdiye kadar seçimlerin yürütülmesinden Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev sorumlu olduğu için bu karar sürpriz oldu. 8 Şubat’ta Donçev’in koronavirüs (Covid-19) testinin sonucu pozitif çıktı, ancak alınan kararın bununla ilgili olup olmadığı bilinmiyor.

Bulgaristan Ulusal Radyosu’nun (BNR) bildirdiğine göre, Merkez Seçim Komisyonu (MSK), hükümetin elektronik oylama makinelerini depolamak için bir depo tesisi sağlama sözü verdiği için Donçev ile bir görüşme talep etti, ancak Bakanlar Kurulu’nun MSK’ya yardım etmekten vazgeçtiği anlaşıldı.

Resmi olmayan kaynaklara göre önceki MSK Başkanı Stefka Stoeva’nın görevinden istifa etmesinin nedenlerinden biri önceden Bakanlar Kurulunun sorumlu olduğu oylama makinelerini sağlama görevinin komisyona yüklenmesinin yanı sıra Donçev ile yaşanan anlaşmazlıklar.

Nikolova, koalisyon ortağı Birleşik Vatanseverler İttifakını temsilen hükümette yer alıyor. Nikolova, Bulgaristan’ın Kurtuluşu İçin Ulusal Cephe (NFSB) lideri Valeri Simeonov’un Başbakan Yardımcılığı görevinden ayrılmasından sonra onun yerini aldı.

Yapılan kabine toplantısında Covid-19’un yaygınlaşması göz önüne alındığında Sağlık Bakanı da dahil olmak üzere seçimlerin hazırlanması ve yürütülmesinde yer alacak diğer bakanların görev, yetki ve sorumlulukları belirlendi.

Adalet Bakanı, valiler tarafından ihlal tespit edildiği durumlarda Seçim Kanunu’na göre idari para cezası uygulama kararı almakla görevlendirilirdi.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Üç ayların ilk kandili: Ramazanın müjdeleyicisi Regaip

Sonraki Haber

K. Makedonya Dışişleri Bakanı Osmani, Sırbistan’a gitti