Bulgaristan, bakır madenciliğinde Avrupa Birliği’nde üçüncü sırada

Bulgaristan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov, Uluslararası Automotive & Battery Forum 2023 Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, “Bulgaristan, bakır madenciliğinde Avrupa Birliği’nde (AB) üçüncü sırada yer alıyor ve ülkemizin stratejik konumundan faydalanması gerekiyor” dedi.

Stoyanov, “Otomotiv sektörü, önümüzdeki yıllarda sektörün geleceğine damgasını vuracak önemli dönüşümlerden geçiyor” diye yorum yaptı. Bakan, bir yandan Avrupalı ​​şirketlerin şu anda Asya’daki önemli üretimleri Avrupa’ya iade etmek için fırsatlar aradığına, diğer yandan pil üretiminin artan önemine ve elektrikli mobilitenin gelişimine vurgu yaptı. Stoyanov’un ifadesine göre, Bulgaristan, sektördeki her iki dönüşüme de yanıt verebilmek için Avrupalı ​​şirketlere çok şey sunabilir. Bakan, “Hem Balkanlar hem de Ortadoğu açısından önemli bir coğrafi konuma sahip AB üyesi bir devletiz. Bununla birlikte otomotiv endüstrisi ve özellikle pil üretimi için çok önemli olan birçok metal madenciliğinde de lider ülkeler arasında yer alıyoruz” diye ekledi.

Stoyanov, Maden ve Jeoloji Odası ile birlikte ülkemizde çıkarılan faydalı maddelerin ve her bir bölgenin ekonomik uzmanlığının net bir resmini gösterecek Bulgaristan’ın yeniden sanayileşmesi için bir yatırım haritasının geliştirildiğini hatırlattı. Bakan, bununla birlikte devlete ait sanayi bölgelerinin gelişiminin de devam ettiğine dikkat çekerek, “Çünkü buralar, faaliyetlerini yakın mesafeye taşımak isteyen firmalara en fazla şey sunabilecek lokasyonlardır” dedi.

Etkinliğe AB Fonlarının Yönetiminden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Atanas Pekanov da katıldı. Automotive Cluster Bulgaria ve Bulgaristan Yatırımlar Ajansı tarafından organize edilen konferans, 25-27 Nisan 2023 tarihleri ​​arasında gerçekleştiriliyor. Küresel otomotiv endüstrisinde 150’den fazla lider ve uzman, sektörün karbondan arındırılması, elektrikli araba pilleri ve enerji depolama sistemlerindeki son gelişmeler, dijital dönüşüm ve üretim inovasyonu ve daha fazlasıyla ilgili konuları tartışacak.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Fenerbahçe Beko, Yunanistan temsilcisi Olympiakos’a konuk olacak

Read Next

Yunanistan medyası: ANKA-3, bize yönelik tehdidi artırıyor