Bulgaristan Ulusal Televizyonu’nda (BNT) yayınlanan Sabah Kuşağı programına konuk olan Ulusal Kriz Masası Üyesi Bulgaristan Sağlık Başmüfettişi Doç. Dr. Angel Kunçev, “Bulgaristan, İsveç ve Portekiz’den sonra Avrupa’da koronavirüs vaka sayısı açısından 2-3. sıraya yaklaşıyor” diye bildirdi. Doç. Dr. Kunçev, genel olarak Balkan Yarımadası’nda vaka sayısında önemli oranda artış gözlemlendiğini açıkladı.

Doç. Dr. Kunçev, “Genç insanlarda vakalarda artış var. Sağlık Bakanlığında oluşturulan bir çalışma grubu çocukların okulda koronavirüs bulaşma riskini azaltma yönünde çalışıyor. Okul çağındaki çocuklarda hala orta ve ağır seyreden COVID-19 vakaları görülmedi” dedi.

Sağlık Başmüfettişi, “Amaç, hastalığın öğrenciler arasında yaygın olarak yayılmaması, çünkü semptomları olmayan çocuklar virüsü eve taşıyabilir. Bu hem ebeveynler hem de öğretmenler için tehlikeli. Riski kabul edilebilir bir düzeye indirmeye yönelik bir organizasyon oluşturuluyor” diye ekledi.

Protestolarda koronavirüs bulaşma riskinin yükselip yükselmediği sorusu üzerine Doç. Dr. Kunçev, Ulusal Kriz Masasının duruma siyasi anlam yüklemek istemediğinin altını çizerek sağlık açısından bakıldığında birçok insanın dışarıda bile olsa bir yerde toplanmasının riski arttırdığını belirtti. Doç. Dr. Kunçev, “İnsanlar, maske takıp fiziksel mesafeyi koruduklarında risk seviyesi daha düşük oluyor. Ancak bir protesto, disko veya aile kutlaması olsun herhangi bir bir araya geliş risk taşıyor” diye özetledi. Doç. Dr. Kunçev’in ifadesine göre, toplum anti-salgın önlemlerinden dolayı yoruldu.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde yoğunluk gece yarısı da devam ediyor

Sonraki Haber

Fas’ta bayram namazı evde kılınacak