Bulgaristan, Avrupa Komisyonu’ndan ilk yardım dilimini aldı

Avrupa Birliği (AB) Fonlarının Yönetiminden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Atanas Pekanov, Başbakanlıkta yaptığı açıklamada, “Bulgaristan, Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamında AB tarafından yaklaşık 2,7 milyar leva tutarındaki ilk yardım dilimini aldı” diye duyurdu. Başbakan Yardımcısı, “Finansmanın sağlanması, bu dönemin başından beri geçici kabinenin çalışmalarının odak noktası oldu” diye belirtti.

Pekanov, “Paranın yıl içinde gelmeyeceğine dair şüphe ve spekülasyonlara rağmen bugün Bulgaristan için bu güzel haber bir gerçek. Geçici hükümetin görev süresinin ilk haftalarında ivedilikle yaptığı çalışma sayesinde yardım dilimi alınabildi. O zaman ülkemizin ödeme almasını engelleyen bazı eski sorunlar giderildi” diye vurguladı.

Avrupa Komisyonu, 7 Kasım 2022’deki ilk dilime ilişkin ön değerlendirmesiyle fonların ödenmesine yeşil ışık yaktı ve bu değerlendirme raporu, 31 Ağustos 2022 tarihinde Bulgaristan tarafından sunulan ilk ödeme talebine dahil edilen 22 kilit önem taşıyan aşamanın ve hedefin tamamının tatmin edici bir şekilde uygulanmasından dolayı Ekonomik ve Mali Komite tarafından da desteklenmişti.  

Başbakan Yardımcısı, “Fonlar, uygulaması başlamış olan projeler için kullanılacak – örneğin, Yenilik ve Büyüme Bakanlığı tarafından açıklanan ve büyük ilgi gören küçük ve orta ölçekli işletmelerin modernizasyonu ve dijitalleştirilmesi projesi” diye açıklık getirdi. Pekanov, “Bu tür diğer projeler Sofya Metrosu Genişletme Projesi ve İçişleri Bakanlığı’nın radyo iletişim sistemi TETRA projesidir. Fonlar, önümüzdeki haftalarda başlayacak projeler için de kullanılacak – örneğin, konut ve konut dışı bina stokunun enerji verimliliğinin artırılması, evlerin çatılarına güneş paneli sistemleri kurulması, belediye binalarına dış yapay aydınlatma tesisatları kurulmasına ilişkin projeler. Tüm yatırım projelerinin açıkça tanımlanmış son tarihleri ​​var ve bunlara uymak için aktif olarak çalışmalıyız” diye vurguladı.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Bosna Hersek Federasyonu Kızılhaçı’ndan AA’ya ödül

Read Next

Bosnalı akademisyenler adaylık statüsünün istikrarı etkilemeyeceğini düşünüyor