Bulgaristan hükümeti, koronavirüs (COVID-19) salgını sonucunda olağanüstü durumlarda işsizlik risklerini azaltmak için Avrupa Komisyonu’ndan SURE aracı olarak bilinen Avrupa Geçici Destek Aracı kapsamında kredi şeklinde 1 milyar leva mali yardım talep ettiği karar taslağını onayladı.

Kabine Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanına Bulgaristan Cumhuriyeti adına talebi imzalama yetkisi verdi.

Amaç, fonların koronavirüsün neden olduğu krizin olumsuz sosyo-ekonomik sonuçlarının etkisini azaltmaya yönelik tedbirlerin uygulanması için devlet bütçesini desteklemek amacıyla kullanılması. Ek mali destek, 2020 sonuna kadar yaklaşık 250 bin işçinin ve görevlinin istihdamının korunmasına yardımcı olacak ve işsizlik ödeneği ödeme sisteminin istikrarını artıracak.

Ekonomi üzerindeki olumsuz etkiyle başa çıkmak ve iş pozisyonlarını korumak için kısa vadeli bir önlem olarak hükümet, sigortalıların prime esas kazanç tutarlarının yüzde 60’ı ve işveren tarafından ödenecek sigorta primi tutarının yüzde 60’ı kadar tazminat ödenmesine ilişkin ¹ 55 sayılı kararnameyi kabul etti.

Bu destek miktarı, işten ayrılan, yarı zamanlı çalışmaya başlayan ve satış gelirlerinde en az % 20 düşüş bildiren şirketlerde çalışanlara yönelik 13 Mart – 30 Haziran 2020 dönemi için ödendi.

Desteği sürdürmek için 3 Temmuz 2020 tarihinde Bakanlar Kurulu, olağanüstü hal ve olağanüstü salgın durumundan sonra istihdamın sürdürülmesi için destek ödenmesine ilişkin usul ve esasları belirleyen ¹ 151 sayılı kararnameyi kabul etti.

Nisan 2020’den Ocak 2021’e kadar olan dönem için iki kararname kapsamında tazminatların ödenmesi için toplam 1 milyar leva mali kaynağa ihtiyaç var.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Türkiye ve Azerbaycan’ın tatbikatında helikopter ve zırhlı araçlarla operasyon yapıldı

Sonraki Haber

Yunanistan’da vaka sayısı 4.855’e ulaştı