Bulgaristan, Avrupa-Atlantik yanlısı bir hükümet kurmaya yakın

Bulgaristan’da 2 Nisan’da yapılan erken parlamento seçimlerinde birinci ve ikinci olan iki siyasi hareket, eski başbakan Boyko Borisov’un partisi GERB ile Değişime Devam–Demokratik Bulgaristan (PP-DB) koalisyonunun Perşembe günü bir araya gelmesiyle bir Avrupa-Atlantik hükümeti üzerinde anlaşabilir.

GERB, son seçimlerde meclis çoğunluğunu tek başına oluşturmak için yeterli gücü elde edemeden kazandığı için, koalisyon oluşturmak için müttefikler bulması gerekiyor.

Avrupa yanlısı hareket PP-DB, GERB’e yani Boyko Borisov tarafından belirlenecek bakanlardan oluşacak bir hükümete katılmama konusunda kararlı.

Seçimleri yüzde 2’den az bir farkla kazanan GERB, kabineyi kurma görevi alacak ve PP-DB ise yeni hükümeti destekleyip desteklemeyeceğini değerlendirmek üzere başbakan ve bakanlık pozisyonları için kimlerin önerileceğini bilmek istiyor.

GERB, PP-DB’ye önerilerini açıklaması için Pazar gününe kadar süre verdi.

Perşembe sabahı PP-DB’den Andrey Gyurov, siyasi hareketin GERB’nin ültimatomunu kabul etmediğini açıkladı.

Borisov ise partisinin ültimatom vermediğini ve sabırlarının “sınırsız” olmadığını açıklayarak, hükümet programının kabinenin yapısından daha önemli olduğunu belirtti.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ilk uzay yolcularını açıkladı

Read Next

Yunanistan Türk-Yunan ilişkilerindeki iyileşmenin devam etmesini istiyor