Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada bakanlığın, Afganistan’da olup bitenleri endişeyle izlediği ve uluslararası toplumun Afganistan’daki durumla ilgili endişelerini paylaştığı kaydedildi.

Açıklamada, “Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in çatışmanın tüm taraflarına yönelik evlerini terk etmek zorunda kalan sivilleri korumak için gerekli önlemleri alma konusunda yasal ve ahlaki yükümlülüğe uyma çağrısına katılıyoruz. Ülkedeki insani yardım kanalları aracılığıyla yardıma muhtaç Afganistan vatandaşlarına serbestçe erişim de garanti edilmelidir” denildi.

Bakanlık, “Afganistan’da Taliban’ın özellikle kadın ve gazetecilere uyguladığı insan hakları kısıtlamalarına ilişkin endişeleri paylaşıyoruz. Bulgaristan, sivil nüfusa hayat kurtaran insani yardım sağlamak için uluslararası toplumun çabalarına katılacak” diye açıkladı.

Açıklamada, “Ülkeyi terk etmek isteyen yabancı ve Afganistan vatandaşlarına bunu yapma fırsatı verilmesi gerektiğini de vurgulayan ABD’nin başlattığı çok uluslu deklarasyonu destekliyoruz. Kamu düzeni ve vatandaşların huzuru korunarak yollar, havaalanları ve sınır geçiş noktaları açık kalmalıdır” diye belirtildi.

Bakanlık ayrıca şu ana kadar Bulgaristan vatandaşları tarafından Afganistan’dan yardım veya sınır dışı edilme talebi almadığını da belirtiyor. Kabil’de uluslararası kuruluşlar için çalışan 11 Bulgaristan vatandaşı hakkında bilgi aldığını aktaran bakanlık, tahliye işlemlerini takip ettiğini ve gerekli yardımı sağlamaya hazır olduğunu bildirdi.

Bulgar tarafının, ortakların NATO, AB ve Afganistan’daki yabancı diplomatik misyonlar ve kuruluşlar için çalışmış yerliler olan Afganistan vatandaşlarının Bulgaristan’a geçici olarak kabul edilmelerine yönelik taleplerini gerekli dikkatle değerlendirdiği bildirildi.

Afganistan’daki durum, salı günü Bulgaristan’ın Dışişleri Bakanı Svetlan Stoev tarafından temsil edileceği AB Dış İlişkiler Konseyi’nin video konferans yöntemiyle gerçekleştireceği olağanüstü toplantısında tartışılacak. NATO Kuzey Atlantik Konseyi de konuyu ele alacak.

Kircaalihaber

Önceki Haber

K. Makedonya’da bir günde 18 bin 877 vatandaş aşı oldu

Sonraki Haber

Osmani: Afganistan’dan 200 sivilin daha barınması talep edildi