Sağlık Bakanı Prof. Kostadin Angelov, Meclis Sağlık Komisyonu toplantısında Birleşik Vatanseverler İttifakı Milletvekili Georgi Kolev‘in sorusu üzerine, “Bulgaristan, Avrupa Komisyonu’nun müzakere ettiği altı üreticiden üçüne verilecek olası bir toplu siparişe katılmak için başvuruda bulundu” diye açıkladı.

Bakan, “Üç firmadan birinin aşısı hazır olduğunda bu aşılar Bulgaristan vatandaşlarının kullanımına sunulacak, klinik araştırmanın tüm aşamalarından geçmiş olacak, Avrupa İlaç Ajansına tescil ettirilecek, aşılama zararsız, ücretsiz ve gönüllü yapılacak” diye kaydetti.

BSP Milletvekili Desislav Taskov’un grip aşılarının yeterli olup olmadığına ilişkin sorusu üzerine Prof. Dr. Angelov, Bulgar eczanelerinde iki tür grip aşısının bulunduğunu ve bunların toplam 340 bin doz miktarında olduğunu açıkladı. Bakan, ancak bu miktarın talebi karşılamaya yeterli olup olmadığını söylemedi.

Prof. Dr. Angelov, Ekim ortasına kadar Ulusal Sağlık Sigortası Kasası (NZOK) aracılığıyla 180 000 grip aşısının genel pratisyen hekimlere dağıtacağını ve bu sayının geçen yıla göre 60 000 fazla olduğunu da sözlerine ekledi.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Sırp tenisçi Djokovic Fransa Açık’ta üçüncü turda

Sonraki Haber

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 34 milyon 484 bini aştı