Bulgaristan, AB’nin İstanbul Sözleşmesine katılmasına engel oluşturacak

Bulgaristan Meclisi’nde milletvekillerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva,” Bulgaristan’ın Avrupa Birliği’nin (AB) İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamamasına neden olacağı söylenebilir” diye kaydetti. 

Konuya ilişkin soru, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Milletvekili İvo Hristov tarafından soruldu. Hristov, İstanbul Sözleşmesi’nin altına atılan imzayı geri çekmeye yönelik adımlar atılıp atılmadığını ve AB tarafından İstanbul Sözleşmesi’nin onaylanmasına ilişkin teklifin görüşüldüğü sırada Bulgaristan’ın nasıl bir görüş ifade edeceğini sordu.
Zaharieva, “Avrupa İşleri Kurulumuz, Bulgaristan’ın Anayasa Mahkemesi’nin kararından dolayı Avrupa Konseyi’nin AB adına İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ne katılma kararını destekleyememeği yönündeki görüşünü onayladı” dedi.

Zaharieva,” Bulgaristan’ın Avrupa Konseylerine yönelik ulusal görüşlerini oluşturan Avrupa İşleri Kurulu toplantısı 1 Kasım’da yapıldı. Başbakan Yardımcısı,” Bu bağlamda Bulgaristan’ın AB’nin tümünde İstanbul Sözleşmesini uygulamamasına neden olacağı söylenebilir. Bir ülke sözleşmeyi onaylamadığında ve oybirliği sağlanamadığında AB’nin onu uygulaması mümkün değildir. Elbette bu daha önce sözleşmeyi onaylamış olan farklı ülkelerin uygulayamayacağı anlamına gelmez. Yani Bulgaristan’ın bildireceği bu görüş, prosedüre göre AB’nin tümünün İstanbul Sözleşmesine katılımının önünde engel teşkil edecek” dedi.

Diğer tüm 27 AB üye ülkesi, İstanbul Sözleşmesi’ni imzaladı.

Bulgaristan’da aşırı ve milliyetçi güçlerin ve Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin İstanbul Sözleşmesi’ne karşı başarılı bir propaganda faaliyetleri yürütmesi sonucunda Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin vatandaşlar (GERB) partisi, meseleyi Anayasa Mahkemesine taşıdı. Mahkemenin Temmuz ayında açıkladığı karara göre sözleşme Bulgaristan Anayasası’na aykırı olduğu belirtildi.

 

 

 

Read Previous

Arnavutluk’ta 2. Uluslararası Malzeme ve Polimer Kongresi

Read Next

Saraybosna’da “Selam ya Resulallah” Etkinliği Başladı

Leave a Reply

Your email address will not be published.