Bulgaristan, 3 din görevlisini sınır dışı etti

Bulgaristan, “milli güvenliği tehdit ettikleri” gerekçesiyle Rusya Ortodoks Kilisesi’nden 3 görevliyi sınır dışı etti. Karara tepki gösteren Rus Büyükelçi, “Bunlar resmen yüzümüze tükürdüler” dedi.

Bulgaristan Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS), Rusya Ortodoks Kilisesi’nin Bulgaristan Temsilcisi Vassian Zmeev ve birlikte görev yaptığı Belarus vatandaşı 2 kişiyi sınır dışı ettiğini duyurdu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, DANS’tan yapılan yazılı açıklamada, Rusya Ortodoks Kilisesi’nin Bulgaristan Temsilcisi Rusya vatandaşı Zmeev ile Belaruslu E.P. ve V.B’nin sınır dışı edildiği belirtildi.

Açıklamada, söz konusu kişilerin “Bulgaristan’daki ulusal güvenlik ve menfaatlerine karşı faaliyet yürüttükleri” ileri sürüldü.

Bu kişilerin ikamet izninin iptal edildiği ve 5 yıllığına ülkeye girişlerinin yasaklandığı aktarılan açıklamada, “Söz konusu kişilerin, Rusya Federasyonu’nun Bulgaristan Cumhuriyeti’ndeki sosyopolitik süreçleri Rus jeopolitik çıkarları lehine kasıtlı olarak etkilemeye yönelik hibrid stratejisinin çeşitli unsurlarının uygulanmasına ilişkin eylemleri hakkında veriler elde edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

RUS BÜYÜKELÇİ: BUNLAR RESMEN YÜZÜMÜZE TÜKÜRDÜ

Öte yandan Rusya’nın Sofya Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova, TASS haber ajansına yaptığı açıklamada, 3 din görevlisinin sınır dışı edilmesine tepki gösterdi.

Mitrofanova, din görevlilerinin, kaçakçıların nakledildiği bir araca bindirilerek sınır dışı edildiğini belirterek, “Böyle bir uygulamanın emsali olmamıştır. Kilise devletten ayrıdır. Din adamları nasıl ulusal güvenliğini tehdit edebilir? Anlamak mümkün değil. Bunlar resmen yüzümüze tükürdüler” ifadelerini kullandı.

Zmeev, 5 yıldır başkent Sofya’da Rus Ortodoks Kilisesi’nin temsilciliğini yürütüyordu. Geçen yıl Rusya Partiği Kiril, Zmeev’in sorumluluk alanına Kuzey Makedonya’yı da eklemişti.

Kuzey Makedonya ise geçen hafta Zmeev ve Üsküp’te Rusya Büyükelçiliğinde görev yapan 3 Rus diplomatı, “istenmeyen kişi” ilan etmişti.
gazeteduvar

Read Previous

Edin Dzeko: Fenerbahçe Türkiye’nin Real Madrid’i

Read Next

Yunanistan’a kaçmaya çalışan 4 FETÖ hükümlüsü yakalandı