Bulgaristan 18 Ocak’ta ortaokullarda yüz yüze eğitime başlamayı planlıyor

1-4.sınıf öğrencilerinin 4 Ocak’tan itibaren okula dönmelerinden sonra eğitim sürecinin nasıl yürütüldüğünü incelemek için Sofya’daki 143. Georgi Benkovski İlköğretim Okulunu ziyaret eden Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev, “Muhtemelen 18 Ocak’tan itibaren ortaokullar da yüz yüze eğitime başlayabilecek” diye açıkladı.

Bakanın ifadesine göre, tam bir hafta yüz yüze eğitim yapılmalı, hasta sayısı izlenmeli ve somut kararlar alınmalı. Vılçev, “Koronavirüs durumu tatiller nedeniyle düzelebilir veya kötüleşebilir. İyileşirse, sınıflar dönüşümlü olarak okula gidecek, öğrencilerin bir kısmı evden uzaktan eğitim, bir kısmı okulda eğitim görecek” diye izah etti.

Vılçev, “Şimdiye kadar küçük öğrencilerin derslere katılımı normal düzeyde. Her belediye, çocukların anaokulu eğitimine katılma zorunluluğunu geçici olarak kaldırma hakkına sahip. Koronavirüs vakalarının görülmediği köylerimiz var ve böyle bir kapatma onlar için anlamsızdır” dedi.

Bakan, toplanan fonlarla okulların 10 000 adet hava temizleyici satın aldığını bildirdi.

Vılçev, “Şu anda mezuniyet sınavlarının yapılmasına izin veriliyor. Üniversite öğrencilerinin tekrar derslere gidebilmesi için salgın durumunda kalıcı bir iyileşmeye ihtiyacımız var. Yani daha uzun bir süre boyunca yeni vaka sayısının günde ortalama 600’ün altına düşmesi lazım” diye izah etti.

Bakan, yaklaşık 30 000 öğretmenin aşılanması beklendiğini ifade etti.

Vılçev, “Hafta sonuna kadar aşı olmak isteyenlerin listeleri hazır olacak. Aşılar milyarlarca hayatı kurtardı. Bilime daha çok inanmamız gerektiğini düşünüyorum. Aşılardan değil, koronavirüsten korkmalıyız” diye vurguladı.

Bakan geçen yıl eğitim sisteminin herhangi bir zamanda yüz yüze eğitimden e-öğrenmeye veya tam tersine geçiş yapabileceğini kanıtladığını belirtti.

Kaynak: Kircaalihaber.com

Read Previous

Kosova’da 2020 yılında doğum oranında düşüş yaşandı

Read Next

Başbakan Zaev: Kovid-19 aşısı olup örnek olacağım