Bulgaristan, 1,5 milyar avroluk yeni bir borç aldı

Viele Euro Geldscheine

Bulgaristan Maliye Bakanı Rositsa Velkova’nın danışmanı Lyubomir Karimanski, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Geçici hükümet, dış piyasalarda 1,5 milyar avro değerinde yeni bir tahvili ihracı gerçekleştirdi. Avro cinsinden 10 yıllık tahviller ihraç edildi” dedi.

Henüz bakanlıktan resmi bir açıklama yok.

Karimanski, bu tür anlaşmanın imzalandığı son derece zor koşullar altında devlet tahvili satıldığı için ekibini başarılarından dolayı tebrik ediyor. Bunun Eylül 2020’den beri en iyi anlaşmalardan biri olduğunu belirtiyor.

Eğer bir karşılaştırma yapmak gerekirse, yılın başında Romanya ve Macaristan’ın ABD doları cinsinden üçlü dilim tahvil ihraç ettiğini ve 10 yıllık tahvillerinin getirilerinin (faizlerinin) sırasıyla Romanya için %7,22 (kupon oranının %7,125) ve Macaristan için %6,509 ( kupon oranının %6,250) olduğunu belirtiyor.

Bu, bir bütün olarak Avrupa’da bu yıl için gerçekleştirilen ilk tahvil ihraçlarından biri ve Rositsa Velkova’nın Maliye Bakanlığı yaptığı mevcut kabine tarafından alınan ikinci uluslararası kredidir.

10 yıllık Eurobond’larda elde edilen getiri, geçen yıl ihraç edilen 1,5 milyar leva hacme sahip 12 yıllık tahvillerin getirisi ile karşılaştırılabilir. Tahvil getirisi sonbaharda %4,81 iken şimdi %4,78 oranındadır. Bu da şu aşamada piyasa koşullarının çok fazla karmaşık olmadığını gösteriyor. Bulgaristan, mart ayında 2 milyar levadan fazla eski bir borcu ödemek zorundadır.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

YTB Başkanı Eren: Türkiye farklı kıtalarda yüreği Türkiye’yle atan bir insan kaynağına sahip

Read Next

Kremlin: Ukrayna taleplerimizi ne kadar hızlı kabul ederse çatışma o kadar hızlı biter