Bulgaristan, 14 NATO müttefiki ülkelerin Avrupa Sema Kalkanı Girişimi’ni destekledi

Reuters Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Almanya ve İngiltere dahil olmak üzere Bulgaristan ve diğer 14 NATO ülkesi, ABD’de üretilen Patriot ve İsrail ile ABD tarafından ortak üretilen Arrow 3 hava savunma silah ve füze savunma sistemleri ortak satın alacağını duyurdu.

Avrupa hava savunmasının güçlendirilmesi için “Avrupa Sema Kalkanı Girişimi” kurulması için niyet beyanı imza töreni Brüksel’deki NATO Genel Merkezi’nde düzenlendi.

Ayrıntıların netleştirileceği bu çerçeve anlaşmaya NATO müttefiki ülkeler  Slovakya, Norveç, Litvanya, Letonya, Macaristan, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Hollanda, Romanya ve Slovenya da katıldı.

Arrow sisteminin üç ana modülü vardır: bir Arrow 3 önleme füzesi, tarama ve balistik füze fırlatıldığına dair uyarı yapan ELM-2080S Super Greene Pine radar ve bir komuta ve kontrol istasyonu.

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, birkaç kez Alman füzesavar kalkanının müttefikleri de kapsayabileceğini söylemişti. Reuters, Scholz’un şu sözlerini aktardı: “Gelecekte Almanya hava savunma sistemini, arzu ederlerse Avrupalı ​​komşularının da katılabileceği şekilde geliştirecek”. Bunlar, Polonya, üç Baltık devleti, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve İskandinav ülkeleridir.

Kırcaalihaber

Read Previous

Sivasspor, Kosova temsilcisi Ballkani’yi mağlup etti

Read Next

Milanoviç: Banja Luka’da meydan devrimi yapılmaya çalışılıyor