Bulgarista Cumhurbaşkanı Radev, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Gafarova ile bir araya geldi

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan’ı resmi ziyarette bulunan Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclis Başkanı Prof. Dr. Sahiba Gafarova ile yaptığı görüşmede, “Bulgaristan ve Azerbaycan sadece stratejik ortak olmakla kalmayıp, aynı zamanda gerçek dostluk ilişkileri de yürütüyorlar. Bunun bir örneği hem en yüksek siyasi düzeyde aktif diyalog hem de birçok alanda hayata geçirilen ortak projelerdir” diye kaydetti.

Devlet Başkanı, Azerbaycan’ın güvenilir bir ortak olduğunu ve sadece Bulgaristan’ın değil, Avrupa Birliği’nin (AB) de enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi açısından kilit öneme sahip olduğunu belirtti. Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki enterkonnektör ve ilave miktarda Azerbaycan gazının transferini mümkün kılan “Solidarity Ring“ (Dayanışma Halkası) projesi bölgemizin enerji güvenliğinin artmasına katkı sağladı. Devlet Başkanı Rumen Radev’in daveti üzerine Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Yunanistan-Bulgaristan doğal gaz ara bağlantısının (IGB) işletmeye alınması ve Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Slovakya’nın doğal gaz iletim operatörleri ile Azerbaycan Devlet Petrol ve Doğal Gaz Şirketi SOCAR arasında iş birliği anlaşmasının imzalanması amacıyla altı ay içinde Bulgaristan’ı iki kez ziyaret etti. Radev, SOKAR şirketinin Sofya’da ofis açmasına Bulgaristan’ın verdiği önemi de kaydetti.

Genel görüş, ekonomi, yüksek teknolojiler, otomotiv endüstrisi, eğitim ve kültür alanlarında iş birliğinin derinleştirilmesi potansiyeli olduğu yönündeydi. Cumhurbaşkanı Radev, Bakü ile Sofya arasındaki direkt uçak seferlerinin yeniden başlamasının, Bulgaristan ve Azerbaycan’ın iş dünyası ve vatandaşları arasındaki temasların genişletilmesine katkıda bulunacağını belirtti.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova’daki Türk öğrenciler düzeltmeli yeni ders kitaplarına kavuşuyor

Read Next

Kosova ve Sırbistan liderleri, AB ara buluculuğunda Brüksel’de bir araya geldi