Bulgar şirketleri, NATO Yenilik Fonu’na destek başvurusunda bulunabilirler

Bulgaristan’da Yenilik ve Büyüme Bakan Yardımcısı Stefan Savov, NATO Yenilik Fonu ve Kuzey Atlantik İçin Savunma Yenilik Hızlandırıcısına (DIANA) ilişkin bilgilendirme günü etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Start-up’lar ve diğer ileri teknoloji şirketleri, 1 milyar avroluk bir kaynağa sahip olacak NATO İnovasyon Fonu’na destek başvurusunda bulunabilecek. Yenilik ve Büyüme Bakanlığı (MİR), Bulgaristan ekonomisine katma değer sağlayan önemli bir sektör olarak savunma ve güvenlik alanında yeniliklerin geliştirilmesini desteklemektedir” dedi.

Savov, Bulgaristan’ın NATO İnovasyon Fonu ve DIANA’ya katılımının sektördeki yerel şirketlere finansman sağlamak için çok iyi fırsatlar sağladığını vurguladı. Bakan Yardımcısı’nın ifadesine göre, fon gelişmekte olan ve devrim niteliğinde teknolojiler (derin teknolojiler) geliştiren erken aşamadaki start-up’lara önümüzdeki on beş yıl içinde 1 milyar avro yatırım yapacak. Savov, Bulgaristan’daki işletmeleri aktif olmaya ve proje finansmanı için başvurmaya çağırdı.

Bakan Yardımcısı, “NATO İnovasyon Fonu ve DIANA, Bulgaristan’daki start-up’ların ve ileri teknoloji şirketlerinin İttifak’ın geniş ölçekli pazarına entegre olmalarını ve pazara daha hızlı ulaşmaları için projelerini hızlandıracak ve destekleyecek destek araçlarından yararlanmalarını sağlayacak” diye açıkladı. Savov, Savov, NATO Yenilik Fonu’nun çalışmalarının temmuz ayında Vilnius’ta yapılacak NATO Zirvesi’nde başlamasının beklendiğini de sözlerine ekledi.

Bakan Yardımcısı, “MİR, diğer ilgili kurum ve ülkelerle ortaklaşa olarak fikirlerinin destek ve pazar bulması için Bulgar şirketlerinin ve araştırmacılarının katılımını teşvik etmek için mümkün olan her şeyi yapacak” diye kanaat getirdi.

MİR ile Savunma Bakanlığı tarafından düzenlenen etkinlikte MİR, DIANA Yönetim Kurulu, Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi Akıllı Toplumun Yararına Büyük Veri (GATE) Enstitüsü ile Prof. Dr. Tsvetan Lazarov Savunma Enstitüsü temsilcileri, katılımcılara iki girişimin hedefleri ve önceliklerini tanıttılar ve toplantıda bundan sonraki adımlar ve yaklaşan katılım fırsatları da tartışıldı. Etkinliğe Savunma Bakan Yardımcısı Teodora Gençovska da katıldı.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Yunanistan’a kaçarken yakalanan FETÖ şüphelisi tutuklandı

Read Next

Sudan’da ateşkese rağmen ara sıra çatışma sesleri duyuluyor