Bulgar Kızılhaç Kırcaali İl Teşkilatı, Türkiye’deki depremzedeler için bağış topluyor

Bulgar Kızılhaç (BÇK) Kırcaali İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Todor Çerkezov, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “BÇK Kırcaali İl Koordinasyon Kurulu Ofisi’nin telefon hatlarında aşırı yoğunlaşma oluyor. Vatandaşlar ve şirketler, Türkiye’deki depremzedelere yardım etme arzusuyla sürekli telefon ediyor. BÇK yönetimi, yardım toplamak için kutuların yerleştirildiği belediyelerle sürekli iletişim halindedir. Bağış toplama kutuları, iki hafta kalacak. Toplanan yardımlar, depremzedelere ve yaralılara ulaştırılacak” diye açıkladı.

Acil malzeme yardım kampanyasının detaylarının netleştirilmesi bekleniyor. Şu anda Kırcaali sakinleri 1466 numaralı telefona SMS göndererek bağış yapabilir. BÇK ayrıca bağış yapmak için bir banka hesabı da açtı.

Aynı zamanda Kırcaali Dr. Atanas Dafovski Hastanesi Müdürü Prof. Dr. Todor Çerkezov ile BÇK Kırcaali İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Svetlomira Dimitrova, depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dilediler. Onlar, BÇK’nın misyonunun dünyanın her yerindeki ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmek olduğunu vurguladı.

BÇK Kırcaali İl Koordinasyon Kurulu Başkanlığı, başarılı bir bağış kampanyası yürütmek için çok sayıda gönüllünün örgütsel niteliklerine bel bağlıyor. Türkiye’de yapılan lojistik faaliyetler için de gönüllüler aranıyor. Şimdiye kadar oraya 28 iyi eğitimli arama kurtarma uzmanı gitti. Bunların arasında 5 köpekle birlikte 12 dağ kurtarıcısı da bulunuyor.

Şimdilik ilçe sakinlerinden depremlerde yaralanan yakınları için bir yardım talebi gelmedi.

Kircaalihaber

Read Previous

Avrupa ülkelerindeki Türkler depremzedelere yardım için seferber oldu

Read Next

Kosovalı doktorlar Türkiye’ye gönderildi