Bulgaristan Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Hükümet, işitme engelli ve hem görme hem işitme engelli kişiler için Bulgar işaret dilinde bir saatlik ücretsiz çeviri hizmeti için devletin ödeyeceği azami ücret miktarını belirledi. Bu ücret, 10 leva olacak” diye bildirildi.

Bu, sağlanan çeviri hizmetinin bildirilmesi, ödenmesi ve kontrolü için gerekli olduğundan dolayı Bulgar işaret dilinde ücretsiz çeviri hizmeti hakkının kullanılması için bir koşuldur.

İşitme ve hem görme hem işitme engelli kişiler, yıllık 120 saate kadar Bulgar işaret dilinde ücretsiz çeviri hizmetinden yararlanma hakkının yanı sıra işitme engelli ve hem işitme hem görme engelli üniversite öğrencileri ve doktora öğrencileri de sömestr başına 60 saate kadar Bulgar işaret dilinde çeviri hizmetlerinden ek olarak yararlanma hakkına sahiptirler.

Yaklaşık 4 800 işitme engelli ve hem görme hem işitme engelli kişinin ihtiyaç duyduğu bu tür bir desteği tam olarak alması bekleniyor. Böylece işitme engelli ve hem görme hem işitme engelli kişilerin desteklenmesi yönündeki temel hedefe ulaşılmış olacak.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Hırvatistan’da kafeler 9 ay sonra yeniden açıldı

Sonraki Haber

K. Makedonya’da bir günde 13 bin 37 vatandaş aşı oldu