epa08764781 Two ambulances carrying patients infected with COVID-19 arrive at the University Clinic for Infectious Diseases in Skopje, Republic of North Macedonia, 22 October 2020.The autumn wave of COVID-19 filled up hospitals in North Macedonia. The last available beds in the country are in an assembly hospital next to the clinic for infectology which is rapidly filling up. The minister of health Venko Filipce said that if these last capacities are filled, there are no other measures left but setting police curfew and total lock down. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Kuzey Makedonya Sağlık Bakanlığı’na bağlı Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu, hızlı vaka artışı görülen Kalkandelen ve bölgesi için ek önlemleri görüşüyor.

Kalkandelen’deki durumun son derece ciddi olduğu ve hali hazırda yeni dalga ile karşılaşıldığı belirtilen açıklamada, “Yaz tatilleri yüksek bir hareket sıklığı getirdi ve bu bekleniyordu, bu nedenle virüsün daha fazla yayılmasını önlemek için belirli önlemlerin geri alınması gerekiyor.” denildi.

Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan analizler, virüsün öncelikle aşısızlar arasında yayıldığını, yeni vakaların %90’ından fazlasının aşısız vatandaşlar olduğunu gösterdiği belirtildi.

Sağlık Bakanı ve Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu üyeleri tarafından şu önlemler önerildi:

“- Düğün, kutlama gibi tüm toplu etkinliklerin kapalı mekanlarda yapılmasının yasaklanması. Önümüzdeki dönemde buna saygı duyulması çok önemlidir ve vatandaşlar bu önlemin gerekli olduğunu anlamalıdır.

– Kafe ve restoranların kapalı bölümünün doluluk oranı %30’u geçmemeli ve masalarda en fazla 4 kişi oturabilmesi.

– Bu önlemlerin uygulanmasına yönelik yoğun kontroller, aynı zamanda başta kapalı alanlarda maske takmak olmak üzere kişisel korunma önlemleri.”

Önceki Haber

Yunanistan’ın ölüme terk ettiği 14 sığınmacı kurtarıldı

Sonraki Haber

Kosova’da yayınlanan “Türkçem” Dergisi’nin 248. sayısı çıktı