Kuzey Makedonya Meclis’nin resmi sayfasında savcılıkla ilgili yasanın bugün saat 15.00’da başlayan oturumun gündemde olacağı ile alakalı hiçbir bilginin verilmemesine rağmen yerli medyada yer alan haberlerde gece yarısına kadar yasanın getirilmesiyle ilgili oturumun belirlenmesi ve yasanın getirilmesi bekleniyor.

Makedon medyasında yayaınlanan haberlerede yasanın hızlandırılmış prosedürle getirilmesi doğrultusunda 80 oyun sağlanması için milletvekilleri hali hazırda Meclise çağırldığı bildiriliyor.

Dün akşam Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Başkanı Zoran Zaev yasanın getirilmesi için 80 milletvekilinden söz aldığını açıkladı. Ancak Anamuhalefet, yasanın ihtilaflı olduğunu ve getirilmemesi gerektiği yönünde açıklamalarını tekrarlıyor.

Ayrıca VMRO DPMNE’nin milletvekili grubu dün getirilmesini engellediği birkaç yasa ile birlikte Savcılık yasasıyla ilgili Meclis arşivlerine sunduğu değiştirgeler 5000 sayısını aşmış durumda.

Diğer yandan SDSM partisi, Savcılık yasasının adaletin olmayacağını garantileyen reformların temeli olduğu, Özel Yetkili Savcılık’ta 30.06.2017 tarihine kadar sağlanan ses kayıtlarının kanıt olarak kalacağını ve bu durumun VMRO DPMNE partisine uymadığı için yasanın getirilip hukuk devletinin oluşturulmasını milletvekilleriyle engellemeye devam ettiği yönünde açıklamalar gelmektedir.

 

Önceki Haber

Cezayir Dışişleri Bakanı, Yunan mevkidaşıyla Libya krizini görüştü

Sonraki Haber

Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığında devir teslim töreni düzenlendi

Leave a Reply

Your email address will not be published.

one × two =