Kuzey Makedonya hükümeti, dünyayı kasıp kavuran COVID-19 pandemisinden vatandaşları güvende tutma amacıyla 22 Mart 2020 tarihinden getirdiği sokağa çıkma yasağını bugünden kaldırarak yarından itibaren ise hotel, kafe ve restoranların yeniden açılmasına izin verdi.

En başta saat 21:00’den 05:00’e kadar uygulanan sokağa çıkma yasağı, koronavirüs günlük vaka saysının pike ulaştığı günlerde saat 16:00’dan başlıyordu. Hafta sonları ve devlet bayramlarında ise 24 saat süren 4 günlük sokağa çıkma yasağı yaşayan Kuzey Makedonya vatandaşları için, vaka sayısının biraz daha azaldığı günlerde ise sokağa çıkma yasağı 19:00’dan başlayarak uygulanmaya başladı.

Günlük sayılara bakılınca 106 vakayla 16 Nisan 2020 tarihinde pike ulaşan Kuzey Makedonya’da Mayıs ayının ilk günlerinde koronavirüs vaka saysı günlük 5-14 arasına düşse de ardından yeniden yükselen vaka sayısı 30-40 çıktı.

Ancak tüm dünyada olduğu gibi Kuzey Makedonya’nın COVID-19 pandemisine karşı alınan önlemler çerçevesinde bilhasa sokağa çıkma yasağının uygulanması nedeniyle ekonominin büyük zararlara uğramasından dolayı hükümet tarafından dün açıklanan kararla sokağa çıkma yasağının bugünden kaldırılması, yarından itibaren açılacak olan kafe ve restoranları müteakiben 1 Hazirandan sınırların da açılacağını duyurdu.

Fakat Teknik Başbakan Oliver Spasovski, dün akşam yaptığı açıklamasında, “Pandeminin yenilmediğini ve her bir vatandaş için tehdit oluşturmaya devam etmektedir. Gözardı etmenin her türlüsü virüse karşı yapılan mücadeleye zarar getirecektir.” dedi.

Önerilen önlemlere dikkat edilmediği sürece birkaç ay sonra tekrar sıkı önlemlerin alınabileceğini dün akşam Spasovski ile birlikte düzenlenen basın toplantısında belirten Sağlık Bakanı Venko Filipçe ise, “Biz 3 aydır koronavirüse karşı mücadele ediyoruz, ilk çatışmayı kazandığımızı ancak savaşın devam edeceğini birkaç kez söyledik, virüsle beraber yaşamaya alışmalıyız fakat kendimizi korumak zorundayız.” sözlerini vurguladı.

Kaldırılan diğer tedbirler dışında işten serbest bırakılmaların, evden çalışmaların ve değişmelerle çalışmaların, hükümet tarafından 1 Haziran tarihinden itibaren kaldırılması kararlaştırıldı.

 

Önceki Haber

Bulgaristan’da 617 boş köy bulunuyor

Sonraki Haber

Yunan yat acenteleri Türkiye ile deniz yolunun açılmasını istiyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twelve − six =