Buğday Filminin Başrol Oyuncusu Jean-Marc Barr Kalkandelen’de

Kalkandelen Uluslararası Film Festivali’nde Semih Kaplanoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı “Buğday” filminin gösterimi yapılmasıyla birlikte, festivale filmin başrol oyuncusu Jean-Marc Barr da katıldı.

Festivale misafir olarak katılan Almanya doğumlu Fransız-Amerikan oyuncu Jean-Marc Barr “Biz bu filmin yakın bir geleceğe hitab edeceğini düşünmüştük. Fakat zaman geçtikçe ve sellerin oluşmasına, buzlarını erimesine ve dünyanın yok oluşuna şahit oldukça bizler sinemayı eğlenceli olarak görmekle birlikte bizleri uyandırmak için de olduğunu gözardı etmemek gerkitiğinin kanıtına vardım. İnsanların iklim felaketlerinden ne kadar haberdar olduğunu bilmiyorum ama son 150-200 yıl içerisinde kapitalizm o kadar üstün oldu ki biz insanlığın olası bir yokoluş tehlikesiyle karşı karşıya kaldığına şahitlik etmek durumuna geliyoruz.”  sözlerini ifade etmesiyle birlikte kapitalist sistemin yüzünden insanlık, duygularını ve herşeyini kaybettiğini ve bir amerikalı olarak ülkesinin sebep olduğu bütün acılara ve trajedilere karşı tepki göstermek için çabaladığını açıkladı.

Time Balkan’a özel açıklama yapan Barr “Buğday” filmiyle ilgili yorum yaparak “İngilizce dilinde yapılan Türk filminde Romanyalı, Rus, Boşnak oyuncular da vardı. Ancak bu film ego sorununa daha çok ağırlık verdiğini düşünüyorum. Aslında Birinci Dünya Savaşından bu yana modern hayat bize bireyselliği ön plana koyduğunu düşünüyorum, topluma artık değer verilmiyor ve sonunda biz birden bire dijital bir dünyada yapayalnız olduğumuzu görüyoruz. Bu da bizim yapmamız gerekenleri unutup bu gezegeni korumak için sorumsuz olmamızı sağladığını düşünüyorum.” sözlerini de vurguladı.

Kalkandelen Uluslararası Film Festivali Başkanı Sabedin Selmani ise “Kalkandelen Uluslararası Film Festivali’ne bu yıl da dünyanın birçok yerinden katılımcı geldi ve bizleri onurlandırdı. Jean-Marc Barr da onlardan biri olup hem Kalkandelen’e renk kattı hem de bu ülkenin de kosmopolit ve çok kültürlü vatandaşların birlikte tolerans içinde yaşamasına şahit oldular.

Bu yıl 8. defa düzenlene Kalkandelen Uluslararası Film Festivali 7 Ekim tarihinde başlamıştır. 13 Ekim tarihine kadar sürecek olan festivalde yerli ve uluslararası filmlerin gösterilmesiyle birlikte dünyanın çeşitli yerlerinden oyuncu, yönetmen, yapımcı ve değişik misafirler katıldı.

Read Previous

Bosna Hersek’te İslam Birliği Başkanı Kavazovic oldu

Read Next

Saraybosna’daki Türk öğrenciler Barış Pınarı Harekatı’nı anlatan broşür dağıttı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *