Kuzey Makedonya’nın Radoviş şehrine bağlı Yörük Türkleri köyü olan Buçim’de tarihi bir gün yaşandı. Kuzey Makendonya’nın doğusunda bulunan köyde ilk kez 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sevincini çocuklar ve Buçim halkı köy meydanındaki etkinlik alanında kutladılar.

Doğu Makedonya Türkleri Derneği ve İyilik Hareketi Platformu’nun birlikte düzenlediği etkinlikte konuşan İyilik Hareketi Platformu öncüsü, şair ve yazar Kasım Alper Özdemir, “Çocukların olduğu her yer cennettir. Bugün yolumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim aldığı ve ailesinin de bir dönem yaşadığı bu topraklara düştü. Bu vesileyle hem Cumhuriyet Bayramı sevincini ve iyiliği paylaşmanın mutluluğu, yörük çocuklarımızla buluşarak yaşadık” dedi.

Etkinlikte konuşma yapan Radoviş Belediyesi Meclis Üyesi Enis Ömer, “Köyümüze gelerek çocuklarımızı sevindiren Kasım Alper kardeşimize ve İyilik Hareketi Platformuna çok teşekkür ediyorum. Köyümüzde ilk kez marşlarla, şiirlerlerle bir bayram etkinliği yaşandı. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle anıyoruz diyerek katılımcılara teşekkür etti.

Etkinlik Türk çocuklarının okuduğu kahramanlık şiirleriyle ve marşlarla sona erdi.

Önceki Haber

Anne ve 3 çocuğu depremden 23 saat sonra enkazdan yaralı olarak çıkarıldı

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir’e gidecek