Buca’da Kosova Bağımsızlık Parkı’na görkemli açılış

Buca Belediyesi, engelsiz kentsel yaşam alanları temasıyla hayata geçirdiği Kosova Bağımsızlık Parkı’nı görkemli bir törenle hizmete açtı.

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “Buca’dan Balkanlar’a uzanan birlik ve kardeşlik bağlarımız, bugün Kosova’ya hep birlikte göndereceğimiz selam ile taçlanmış olacaktır” dedi.

Buca Belediyesi’nin Buca Koop Mahallesi’ndeki 3 bin 500 metrekarelik alanda yaptığı Kosova Bağımsızlık Parkı’nın açılış törenine Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İzmir Milletvekili Mahir Polat, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ümit Özlale, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Kosova Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Müsteşarı Petrit Prekazi, Kosova Rumeli Kültür Derneği Başkanı Uğur Şengöz, CHP Buca İlçe Başkanı Çağdaş Kaya, İyi Parti Buca İlçe Başkanı Gamze Bilgen Torun,  AK Parti Buca İlçe Başkanı İbrahim Şengöz, Buca Belediyesi başkan yardımcıları, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tören, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gönderdiği mesajın okunması  ile başladı.

Rumeli Halk Oyunları Derneği’nin gösterisi ise törene renk kattı.

BUCA İLE DOSTLUK BAĞI

Törende konuşan Buca  Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Balkan coğrafyası ile Buca arasındaki dostluk bağına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Dost ve kardeş Kosova’nın bağımsızlığının 15. yılında  Buca’mıza kazandırdığımız bu parka Kosova Bağımsızlık Parkı adını vererek bu bağları daha da güçlendirmek istedik. Hepimizin bildiği gibi Kosova, uzun ve zorlu bir sürecin ardından bağımsızlığını ilan etti. Bu bağımsızlık, halkın iradesinin ve özgürlüğün gücünü simgeliyor. Kosova’nın bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve egemenliği Balkanlar’daki istikrar ve barış için olmazsa olmazdır.”

KENTE DEĞER KATACAK

Buca’da için yeni bir yaşam alanı daha yaratmış olmanın mutluluğunu yaşadıklarına da değinen Başkan Kılıç,  engelsiz yaşam alanı teması ile düzenlenen  parkın kentin değerine değer katacağına inandıklarını söyledi.

BAŞKAN KILIÇ’A TEŞEKKÜR

Kosova Cumhuriyeti  İstanbul Başkonsolosluğu Müsteşarı Petrit Prekazi, bu parkın iki ülke arasındaki bağların güçlenmesine vesile olacağını söyledi.

Kosova Rumeli Kültür Sanat ve Turizm Derneği Başkanı Uğur Şengöz de, Buca Belediyesi Başkanı Erkan Kılıç’a kente kazandırdığı bu değerden dolayı teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, törene katılan heyet parkın açılış kurdelesini kesti. Daha sonra, parkın içindeki Kosova Barış Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi.

HER YAŞTAN BUCALIYA HİZMET VERECEK

Engelli bireylerin rahatça vakit geçirebileceği bir mekân olarak tasarlanan Kosova Bağımsızlık Parkı, 3 bin 500 metrekarelik bir alanda kuruldu. 600 metrekarelik yeşil alanı ile kent içinde yeni bir nefes alanı yaratan parkta, Kosova Barış Anıtı da inşa edildi. Her yaşa hitap eden parkta dinlenme alanlarının yanı sıra gençler için kaykay alanı da yer alıyor.
egepostası

Read Previous

Boşnak şarkıcı Dino Merlin İstanbul’da sevenleriyle buluştu

Read Next

Ara Güler’in siyah beyaz fotoğrafları Bulgaristan’da sergileniyor