Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen ve 8 binden fazla Boşnak sivilin öldürüldüğü Srebrenitsa Soykırımı’nın 26. yıl dönümünde düzenlenecek Barış Yürüyüşü’ne bu yıl binlerce kişi katılacak.

Geçen yıl Kovid-19 salgını nedeniyle az sayıda kişinin katılabildiği anlamlı yürüyüş, salgının etkisinin azalmasıyla bu yıl yeniden eski günlerine dönecek.

17. Barış Yürüyüşü’nün organizatörleri, bu yıl Bosna Hersek içinden ve yurt dışından yürüyüşe katılmak üzere binlerce başvuru aldıklarını açıkladı.

Srebrenitsa Soykırımı’nda öldürülenleri anmak amacıyla düzenlenen anlamlı yürüyüş, 3 gün sürüyor. Katılımcılar, soykırımdan kurtulmak isteyenlerin kullandığı ve “ölüm yolu” olarak da bilinen güzergahta üç gün boyunca 100 kilometrenin üzerinde yol yürüyor.

8 Temmuz’da Nezuk’tan başlayan yürüyüş, 10 Temmuz’da Srebrenitsa şehitlerinin defnedildiği Potoçari Anıt Mezarlığı’nda son buluyor.

Yürüyüşe katılanlar, soykırımın yıl dönümü 11 Temmuz‘da ise cenaze ve anma törenine de iştirak ediyor.

Gruplar halinde Barış Yürüyüşü’ne katılmak için son kayıt tarihi 1 Temmuz olarak açıklandı.

Kayıtların [email protected] e-posta adresi ya da www.marsmira.net/bs ve www.facebook.com/mars.mira internet sitelerinden yapılabileceği bildirildi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

YTB Avrupalı Türkleri Sırbistan’da karşılıyor

Sonraki Haber

Türkiye’de Kovid-19’la mücadelede birinci doz aşı miktarı 30 milyonu aştı