Bosna Hersekli siyasi parti liderleri, AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in ev sahipliğinde Brüksel’de bir araya geldi.

Toplantıda liderler Bosna Hersek’te kurumların işleyişi ve ülkenin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinin hızlandırılmasına yönelik prensipler üzerinde anlaşma sağladı. 

Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) lideri Dragan Covic’in boykot ettiği zirvede Bosnalı Sırp muhalifler hariç tüm siyasi liderler, Bosna Hersek’in geleceğine ve işlevselliğine ilişkin siyasi ilkeler üzerinde uzlaştı.  

Bosna Hersek basınındaki haberlere göre herhangi bir imza atılmayan toplantıda söz konusu siyasi uzlaşıya destek veren liderler Petar Djokic (SP), Milorad Dodik (SNSD), Sefik Dzaferovic (SDA), Edin Forto (NS), Bakir İzetbegovic (SDA), Elmedin Konakovic (NiP), Zeljko Komsic (DF), Nermin Niksic (SDP), Nermin Ogresevic (NES), Elzina Piric (PDA), Senad Sepic (NB) ve Nenad Stevandic (US) oldu.

Toplantıda teklif edilen belgede Bosna Hersek’te barış ve istikrarın korunması gerektiği, Bosna Hersek’in egemen, bağımsız ve fonksiyonel bir Avrupa devleti olduğu ve AB’nin Bosna Hersek’teki barış gücü EUFOR’un görev süresinin uzatılmasına destek verilmesi gibi maddelere yer verildi.

Toplantıyı değerlendiren SDA Başkanı Bakir İzbetbegovic, siyasal anlaşmanın Bosna Hersek’in Avrupa Birliğine üyeliği yolunda önemli bir adım olduğunu söyledi. İzetbegovic, anlaşmanın Bosna Hersek kurumlarının işleyişi için de bir garanti teşkil ettiğini ifade etti.

Sırp lider Dodik ise toplantıda basındaki bazı haberlerin aksine herhangi bir belgeye imza atılmadığını ve anlaşmanın Bosna Hersek’in Rusya-Ukrayna krizine yönelik siyasetine ilişkin maddelerine destek vermediklerini söyledi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Sırbistan, Slovenya ile yenişemedi

Sonraki Haber

Bitcoin 18 ayın en düşük seviyesine geriledi