Brnabic: “Kosova çatışmanın eşiğinde”

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, Kosva’da durumun silahlı çatışmanın eşiğinde olduğunu fakat Belgrad’ın barışı ve istikrarı korumak için her şeyi yapacağını söyledi.

Sırp devlet radyo ve televizyonu RTS’ye konuşan Brnabic, Kosova’nın kuzeyindeki Sırpların barikat kurma sebebinin temel insan haklarının ellerinden alınmış olması olduğunu, Kosova kurumlarından çekilme sebeplerinin ise Priştine yönetiminin Brüksel anlaşmasına saygı göstermiyor olması olduğunu ileri sürdü.

ABD’nin Sırpların sesini ancak barikat kurduklarında duyduğunu ifade eden Brnabic, “Aralık ayında (Kosova Başbakanı Albin) Kurti, seçimlerde sadece yüzde 0,17 oranında oy alan Nenad Rasic’i Kosovalı Sırpların temsilcisi makamına getirdi. Brüksel’den gerekli tepki gelmedi. Sadece iki tarafı da gerginliği azaltmaya davet ettiler. Aralık ayı böyle başladı ve kim bilir nasıl sona erecek. Şimdiye kadar on altıdan fazla ağır provokasyon ve Brüksel anlaşmasının ihlal edildiği olay yaşandı. Kosova polisinin ağır silahlarla donanmış mensupları ve özel kuvvetler Kosova’nın kuzeyine girdi. Bu Brüksel Anlaşması’nın ihlalidir” diye konuştu.

ABD ve AB’nin Priştine’ye Brüksel Anlaşması’nın uygulanması için baskı yapmasını istediklerini söyleyen Brnabic, “Bu da Sırp Belediyeler Birliğinin kurulması manasına geliyor. Bu konuda ABD temsilcisi Gabriel Escobar’dan bunun en kısa zamanda yapılacağına dair teminat aldık” diye konuştu.  

Balkan News

Read Previous

Dünya Kupası’nda 1.4 milyon kişi Katar’ı ziyaret etti

Read Next

Sırp basketbolcu Jokic’in tarihi ‘triple-double’ı galibiyeti getirdi