Slovenya’da Batı Balkan liderlerini biraraya getiren Brdo-Brioni Süreci Zirvesi’nde tansiyon yükseldi.

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda, katılımcıların bölgedeki sınırların değişmez olduğu belirtilmesi ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in buna karşı çıkmasıyla salonda tansiyon yükseldi.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı’nın Boşnak üyesi Şefik Dzafaferoviç, Vuçiç’e tepki gösterdi.

Belgrad’ın sınırları değiştirmek için eski söylemleri yinelediğini ifade eden Osmani ve Dzaveroviç,  Vuciç’e sert tepki gösterdiler.

Yaşanan kısa süreli tartışmayla ilgili açıklama yapan Vuçiç, toplantıda anlaşmazlıklar ve tartışmalar neticesinde  gerginlik yaşandığını belirtti.

Vuçiç, “önerilen sonuçları kabul ettik. Önemli olan ve üzerinde fikir birliğine varılan tüm bölgenin Avrupa  entegrasyonudur. Müzakereler için tarih belirlenmesi niyetini de destekledik. Çok fazla anlaşmazlık yaşandı ve temel konulardan biri de sınırların değiştirilmesi meselesi oldu. BM, dünyada üzerinde anlaşabileceğimiz tek kurum ve metnin geri kalanından memnunuz. Diğerleri çok daha fazlasını talep etti. İyi bir görüşme yaptık, ama aynı zamanda bir sürü tartışma ve gerginlik yaşandı” dedi.

Vuçiç ayrıca, sınırların değişmemesi fikrine katılmadığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Başkent Üsküp’te 180 trafik cezası kesildi

Sonraki Haber

NATO Genel Sekreteri Stolteberg, Kosova Barış Gücü misyonunda değişiklik olmadığını belirtti